8. dubna 2014 11:28 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejdražší hořčice v testu propadly. Říznou chuť najdete v kelímcích

Hořčice – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hořčice – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Spotřebitelský časopis dTest se opět pustil do hodnocení kvality potravin v českých obchodech. Tentokrát testoval hořčice. Nejhůře dopadla paradoxně dětská hořčice Boneco, která měla víc tuku a cukru než ostatní a byl v ní přidaný nespecifikovaný rostlinný olej. Obsahovala také dva chemické konzervanty.

Hořčice sice podle vyhlášky smí být i chemicky konzervovaná, Daniel Pavlis z dTestu ale uvedl, že "od výrobků určených dětem přitom očekáváme, že v nich bude chemie co nejméně". Chuťově v testu obstála každá druhá hořčice. V testu uspěla pouze jedna hořčice, která obdržela nejvyšší známku. Dvě se k této metě blížily.

Časopis nechal otestovat 14 plnotučných hořčic a tři speciální, z toho jednu s označením dětská. "K pozitivním zjištěním patří, že žádný z výrobků neobsahoval umělá barviva, ačkoli jsou v hořčici povolena. Polovina výrobků se obešla i bez chemických konzervantů. Slabou stránkou byly chuťové vlastnosti hořčic," shrnul výsledky testu Pavlis.

ČTĚTE TAKÉ:

Laboratoř podrobila hořčice i chemickým analýzám, aby dTest zjistil, zda hořčice splňují požadavky na surovinové složení stanovené potravinářskými předpisy. Všechny testované výrobky vyhlášce vyhověly. Konzervanty našla laboratoř v osmi ze 17 testovaných produktů, vždy v povoleném množství.

Hořčice v kelímku jsou lepší

"Je-li však hořčice vyrobena z kvalitních surovin, chemické konzervanty ani nepotřebuje. Antimikrobiální účinek mají silice obsažené v hořčičných semínkách, přirozené konzervační účinky mají i ocet a sůl," uvedl Pavlis.

Vítězem testu se stala Alba plus Plnotučná hořčice, která měla podle dTestu správný říz i palčivost a vyváženou, přiměřeně slanou chuť. Neobsahovala umělá barviva ani chemické konzervanty.

Hořčice z obyčejných plastových kelímků dopadly v testu lépe než výrobky ve sklenicích a plastových lahvích, dodal Pavlis. Dětská hořčice, která byla podle dTestu nejhorší, byla zároveň ze všech testovaných produktů nejdražší.

Lidovky.cz, ČTK