Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejdřív bydlení, pak svatba

Na byt si půjčuje stále více svobodných lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na byt si půjčuje stále více svobodných lidí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Kvůli bydlení je ochotno zadlužit se stále více svobodných lidí. Z údajů tuzemských bank totiž vyplývá, že počet ekonomicky nezávislých a svobodných Čechů - takzvaných singles - výrazně roste.

Zatím co před pěti lety se jejich podíl mezi žadateli o hypoteční úvěry počítal v procentech, loni už čeští singles zabírali desítky procent. Růst tohoto typu klientů potvrzuje například tuzemská jednička na bankovním trhu Česká spořitelna.

„V roce 2000 jsme poskytli single žadatelům zhruba sto hypoték, loni se už tento počet zvýšil na 4861,“ uvedla za spořitelnu Kristýna Havligerová. Vzhledem k celkovému počtu poskytnutých hypoték Českou spořitelnou se tak osmiprocentní podíl singles z roku 2000 zvedl na loňských 28 procent z celkového počtu žadatelů o hypotéku.

Roste především počet žen, které si berou hypotéku
Stejný trend potvrzují i statistiky Hypoteční banky, které soustřeďují údaje o poskytování hypoték také za ČSOB, Poštovní spořitelnu a Citibank.

„Zatímco v roce 2000 činil počet single klientů těchto čtyř bank 322, tedy zhruba šest procent, za loňský rok to bylo téměř 5700, což je asi čtvrtina všech žadatelů,“ sdělil David Sahula z Hypoteční banky, který zároveň upozornil na fakt, že stále častěji si berou hypotéky i ženy samotné, přestože dříve byly spíš jen spolužadatelkami.

Podobně je na tom GE Money bank. Z údajů poskytnutých bankou je patrné, že v roce 2000 tvořili samožadatelé o hypotéku pouze osm procent a během loňska už se tento podíl více než zdvojnásobil, když činil 31 procent.

Podle ekonomů souvisí tento trend s tím, že příjmy Čechů rostou a na hypotéku dosáhne stále více lidí. „Lidé dokáží mnohdy díky dobré znalosti jazyků vydělávat tolik, že jsou schopni sami utáhnout splátky hypotéky.“ uvedl hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

S tím souhlasí také ekonom ČSOB Petr Dufek, který upozorňuje, že trend zadlužování singles je úzce navázán na změnu životního stylu. „Mladá generace se příliš nehrne do zakládání rodin a odsouvá to na pozdější dobu, proto se v první řadě stará o bydlení,“ tvrdí Dufek. To ostatně potvrzují i někteří sociologové.

Experti: zadlužování singles bude sílit
Šéf společnosti Factum Invenio Jan Herzmann uvedl, že počet singles nejvíce roste mezi vysokopříjmovými skupinami lidí. „Jsou kariérně zaměření, nechtějí se vázat na rodinu a chtějí si užívat života,“ vysvětlil Herzmann s tím, že důsledkem toho je fakt, že tito lidé chtějí bydlet dobře a brzy, proto si berou hypotéky.

Podle ekonoma Pikory bude tento trend v budoucnu sílit a bohatých singles bude i nadále přibývat. „To s sebou přinese větší tlak na růst cen u malých bytů,“ myslí si.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Na byt si půjčuje stále více svobodných lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Na byt si půjčuje stále více svobodných lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Na byt si půjčuje stále více svobodných lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...