Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejčastěji je na tabuli hanby špatných potravin Tesco

Tesco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tesco | foto: Pavel Wellner Lidové noviny

PRAHA  Na pomyslných nelichotivých stupních "vítězů" stojí Tesco, Kaufland a Ahold. Právě tyto tři řetězce totiž nabízejí nebezpečné potraviny v největší míře. Vyplývá to z pohledu na web Státní zemědělské a potravinové inspekce www.potravinynapranyri.cz, který se na odhalování a zveřejňování nekvalitních potravin specializuje.

Na nekvalitní potraviny však kontroloři Státní zemědělské a potravinové inspekce narazili nejenom ve velkých hypermarketech, ale i v malých prodejnách.

Server Lidovky.cz si prošel databázi webu potravinynapranyri.cz a zjistil, že nejvíce  nebezpečných potravin nabízel obchodní řetězec Tesco. Stránky uvádějí hned 36 nebezpečných potravin, které by po konzumaci mohly ohrozit zdraví zákazníka.

ČTĚTE TAKÉ:

V regálech tohoto řetězce se například běžně prodávala "šlehačka" ve spreji TESCO value Topping Spray, která měla podle zjištění inspekce příliš chemickou chuť a byla kontaminovaná cizorodými látkami. V regálech tohoto řetězce se také objevily balíčky sušených meruněk bez pecky, ve kterých se vyskytoval drobný hmyz.

Tesco se zjištění inspekce brání. "Stránky nijak neodlišují, na jaké straně došlo u konkrétních potravin k pochybení (v mnoha případech jde o evidentní chybu dodavatele) a „prohřešky“ jsou automaticky kladeny za vinu prodejci. Výsledky kontrol jsou navíc zveřejňovány až s několikaměsíčním zpožděným a bez informace, zda a jakým způsobem došlo k nápravě. Dotyčný výrobek byl přitom mnohdy již v době zveřejnění stažen z prodeje," sdělila Michaela Vinterová ze společnosti Tesco Store ČR.

"Například v uplynulých třech měsících jsme v našich obchodech prodali zhruba 38 milionů výrobků. V tomto období identifikovala SZPI závady ve 40 případech pultového sortimentu. Na 1 milion prodejů tedy připadají pouze 1-2 chybné případy," dodává Vinterová.

albert Quality TOUSTOVÝ chléb pšeničný světlý

albert Quality TOUSTOVÝ chléb pšeničný světlý

O pomyslnou druhou příčku se podělily řetězce Kaufland a Ahold. Počet jimi nabízených nebezpečných potravin byl shodný - 22 nebezpečných produktů. Dobře si nevedla ani značka albert Quality - na webu se objevuje hned devětkrát. Například albert Quality TOUSTOVÝ chléb pšeničný světlý, který inspektoři kontrolovali v poslední den trvanlivosti, byl ze 40% plesnivý.

Hmyz u sušených meruněk atd...

Nebezpečných výrobků z obchodů Penny uvádí web sedmnáct. V případě sušených meruněk byla prokazatelně vina na zaměstnancích řetězce. "U devíti z patnácti balení výrobku dané šarže byl zjištěn výskyt drobných pohybujících se škůdců. Při kontrole byla u výrobku zjištěna vyšší teplota skladování než doporučuje výrobce na obale," uvádí web.

K TÉMATU:

S čistým štítem nevyšly ani obchody Billa, Globus či Lidl. I zde by zákazníci měli dávat pozor, jaké zboží si vybírají.

"Z výsledků úřední kontroly prováděné SZPI vyplývá, že problémů v obchodě je až o jeden řád více než ve výrobě. Situace se v posledních letech nijak příznivě pro obchod nevyvíjí a lze konstatovat, že přes všechna opatření, které obchody přijaly, jsou největší slabinou jejich zaměstnanci a v žádném případě tím nejsou míněni pouze zaměstnanci dělnických profesí. V takové situaci je potom snaha o nápravu velmi těžká," uvádí Zuzana Matoušová ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Proč neuspělo Tesco?

Obchodní řetězec Tesco možná z části doplatil i na svou velikost - má jednoznačně nejvíce obchodů a obří hypermarkety s rozsáhlou nabídkou zboží.  Společnost Tesco Store ČR má v Česku 230 obchodů, zatímco Billa jen 203. Řetězec Lidl má je v Česku zastoupení 227 prodejnami.

"SZPI nikdy nezjistila, že by existoval výrazný rozdíl mezi správními kraji nebo mezi jednotlivými obchodními řetězci. Při pohledu na výsledky kontrol se spíše nabízí spojitost s počtem provozoven nebo s obratem příslušného obchodníka," dodává Zuzana Matoušová ze SZPI.

V prodejnách Tesco narazili inspektoři i na tyto potraviny:

  • "FAJN" VÍCEZRNNÝ - Chleba měl zřetelnou chuť a vůni po plísni. Výrobek byl hodnocen poslední den minimální trvanlivosti.
  • TESCO value Topping Spray  - U výrobku byla zjištěna chuť a vůně netypická, cizí, chemická. Potravina nesmí být kontaminována cizorodými nebo jinými látkami.
  • Meruňky sušené bez pecky - U výrobku zjištěn výskyt drobných bílých pohybujících se škůdců na povrchu plodů a na vnitřní ploše obalu. Vůně byla po kvašení.
  • Pařížský pochoutkový salát - Ve výrobku byla zjištěna přítomnost patogenního mikroorganismu Listeria monocytogenes, který způsobuje onemocnění zvané listerióza.
  • TESCO Čerstvá vejce 10 ks Vejce- Na povrchu vajec byla zjištěna plíseň a trus. Teplotní podmínky skladování odpovídaly doporučení výrobce na obale vajec. Firma Tesco původně za dodavatele vajec označila firmu EUFI - european financing & investment s.r.o. 253 01 K Chýni 1250, 253 01 Hostivice.
  •  Šunkové párečky - Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Povrch výrobku byl oslizlý a lepkavý, výrobek byl zapáchající. Výrobek byl kontrolován jeden den před uplynutím data použitelnosti. Teplota při skladování byla vyhovující.
  • Lázeňský kuřecí salám - Výrobek vykazoval změnu barvy povrchu a nepříjemnou, kyselou vůni. Při kontrole nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování výrobku. Výrobek neměl prošlé datum použitelnosti.

zdoj: www.potravinynapranyri.cz


Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...