23. září 2009 14:19 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejhorší scénář českého stavebnictví? Propustí se 116 tisíc lidí

Stavebnictví | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavebnictví | foto: Shutterstock

PRAHA V případě katastrofické varianty vývoje tuzemského stavebnictví by z odvětví do roku 2012 zmizelo téměř 116.000 pracovních míst. To je přibližně čtvrtina současného stavu. Počítá s tím nový strategický výhled Svazu podnikatelů ve stavebnictví do roku 2012.

Scénář dnes na tiskové konferenci představil prezident svazu Václav Matyáš. Takto nepříznivou situaci ale svaz zároveň pokládá za méně pravděpodobnou.

Katastrofická varianta svazu počítá s dalším poklesem HDP v letech 2010 až 2012, s pokračováním úsporné politiky státu a s další stagnací soukromých investic. Varianta s názvem "optimisticko-realistická", která je podle stavařů nejpravděpodobnější, počítá během roku 2010 s počátkem stabilizace a s výkonem ekonomiky na letošní úrovni.

Optimistická varianta dále počítá od roku 2011 s růstem HDP o dvě až tři procenta. Z veřejných rozpočtů budou v tomto případě přidělovány "přiměřené" prostředky na investiční výstavbu, opravy a údržbu i za cenu vysokého rozpočtového schodku.

Mezi oběma krajními scénáři vývoje je "restriktivní" varianta. V ní SPS počítá s podobným vývojem jako u optimistického scénáře, investice z veřejných rozpočtů ale budou také v tomto případě podléhat silným omezením.

Velké státní a krajské investice by se nezahajovaly, některé by byly zmraženy. Soukromé investiční projekty se v prostřední variantě uskutečňují jen v omezené míře.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz