Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

'Nejhůř bylo loni, příští rok čekáme růsty', smějí se bankéři.

Bankéř - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankéř - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Více než polovina finančních institucí (57 procent) v ČR a na Slovensku vnímá svou současnou situaci jako lepší než v minulém roce. Ještě více společností (59 procent) očekává další zlepšení situace ve svém sektoru příští rok.

Vyplývá to z průzkumu, který společnosti KPMG ČR a SR provedly mezi 71 bankami, leasingovými firmami a dalšími finančními institucemi od ledna do května 2010.

"Optimistický pohled na budoucí ekonomický vývoj, v němž se respondenti průzkumu shodují napříč celým finančním sektorem, je dobrým znamením a dokladem, že se ekonomická situace v České republice a na Slovensku skutečně výrazně zlepšuje," zhodnotil výsledky partner společnosti KPMG ČR Petr Bučík.

Spokojené jsou jen banky a leasingovky

Se stavem, v němž se nyní nacházejí, jsou nejspokojenější banky a leasingové společnosti. Naopak tři čtvrtiny ostatních finančních institucí svou situaci vnímají jako stejnou nebo horší.

České bankovky

Ve výhledu na příští rok jsou ze všech dotazovaných nejoptimističtější leasingové společnosti, ovšem i mezi ostatními finančními institucemi je patrný výrazný nárůst optimismu. Bankovní sektor je v tomto ohledu umírněnější.

Banky jsou na tom dobře a budou se mít ještě líp

Svou situaci totiž banky vnímají již nyní jako dobrou, proto v příštím roce předpokládají spíše zachování současného stavu, případně jen mírné zlepšení.

Peníze (ilustrační foto)

Celých 69 procent oslovených finančních institucí předpokládá, že finanční trh čeká další konsolidace. Nejsilněji tento názor zaznívá z řad leasingových společností a bank, ostatní instituce jsou v tomto ohledu mnohem zdrženlivější.

V otázce výnosů jsou finanční instituce mnohem zdrženlivější než v názoru na celkovou ekonomickou situaci. Důvodem je útlum na mezibankovním trhu, omezená likvidita, zhoršená bonita klientů a zpřísnění podmínek pro poskytování některých finančních produktů.

Máme nižší zisky

Na 55 procent respondentů uvádí výnosy v porovnání s loňským rokem stejné nebo nižší. "Tuto stagnaci a mírný pokles výnosů si lze vysvětlit tím, že se klienti odklonili od rizikovějších instrumentů a své peníze přesunuli do konzervativnějších bankovních produktů, jako jsou například spořicí účty," podotkl Bučík.

KPMG je nadnárodní síť

KPMG je celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství.

Vývoj výnosů v roce 2011 však téměř tři čtvrtiny dotazovaných hodnotí příznivě, tedy že budou vyšší než letos. Naopak pokles svých výnosů očekává v příštím roce každá desátá oslovená finanční instituce.

Ohledně ziskovosti jsou společnosti dokonce ještě optimističtější než v případě výnosů. Na 83 procent jich příští rok očekává její nárůst.

"Ziskovost se tak stala nejlépe hodnoceným ze všech sledovaných faktorů, a to dokonce napříč všemi segmenty finančního trhu," upozornil Bučík.

Další propouštění se už neočekává

Jednou z prvních reakcí finančních institucí v ČR a na Slovensku na pokles ekonomiky bylo ve většině případů propuštění zaměstnanců. Na 53 procent společností už počet zaměstnanců snížilo, deset procent tak právě činí. Do budoucna toto opatření plánují pouhá dvě procenta respondentů.

Názor na to, kdy dojde k zotavení ekonomiky, není mezi společnostmi na finančním trhu jednotný. Většina dotázaných (84 procent) se však domnívá, že to bude během let 2011 a 2012.

Osobní bankrot

Nikdo z nich nezastává názor, že k zotavení již došlo, a pouze jeden z deseti dotázaných si myslí, že se ekonomika začne zotavovat ještě letos. Pouhých šest procent respondentů se domnívá, že zotavení přijde až po roce 2012.

Euro bylo pro Slovensko dobrou volbou

Na 86 procent dotázaných vnímá přijetí eura z pohledu slovenské ekonomiky pozitivně. Domnívají se, že pomohlo ztlumit dopad ekonomické krize, a to zejména díky odstranění kurzového rizika spojeného se slovenskou korunou.

Naopak negativně euro vnímají v souvislosti s vlivem přímo na jejich společnost. Téměř tři čtvrtiny (71 procent) slovenských finančních institucí uvádí, že euro mělo negativní vliv na hospodaření jejich společnosti.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Prodej ovoce a zeleniny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Prodej ovoce a zeleniny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Prodej ovoce a zeleniny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.