18. srpna 2009 10:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejhůře hledají práci novináři, nejlépe se daří počítačovým odborníkům

Největší počet uchazečů o jedno pracovní místo je v oblasti reklamy, médií a PR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší počet uchazečů o jedno pracovní místo je v oblasti reklamy, médií a PR | foto: Shutterstock

PRAHA Největší počet uchazečů o jedno pracovní místo je v oblasti reklamy, médií a PR, kde se o jednu pozici uchází v průměru 47 lidí. Následuje pojišťovnictví a třetí příčka patří službám. Vyplývá to z červencových statistik portálů Jobs.cz a Práce.cz.

Nejsnáze naopak místo seženou počítačoví odborníci zaměření na vývoj aplikací a systémů a také projektoví manažeři a konzultanti. Zatímco v prvním případě se o jedno místo uchází v průměru 8,7 uchazeče, v druhém je to 11,4 podaných žádostí. Následuje výroba a průmysl.

Největší část životopisů, které uchazeči zveřejňují na internetu, je z oboru administrativa se 16 procenty, následuje obchod a prodej s téměř devíti procenty a doprava, logistika a zásobování s podílem přes šest procent.

Firmy naopak nejčastěji poptávají obchodníky (14,9 procenta), odborníky na ekonomiku a podnikové finance a teprve na třetím místě administrativní pracovníky. Firmy v době krize shání akviziční obchodníky, kteří jim přinesou důležité zakázky. I v době recese ale neustává poptávka po technických specialistech a konstruktérech, kteří jsou pátou nejhledanější profesí.

Lidovky.cz, ČTK