8. listopadu 2011 7:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

PŘEHLED: Nízký úrok ještě neznamená levnou hypotéku

Celkový objem hypoték poskytnutých občanům v červenci klesl meziročně o více než 50 procent.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celkový objem hypoték poskytnutých občanům v červenci klesl meziročně o více než 50 procent. | foto: Shutterstock

PRAHA Úroky hypotečních úvěrů v Česku jsou aktuálně na nejnižší úrovni za posledních dvacet let. Začínají už na 2,5 procenta. Ani to však neznamená, že člověk dostane peníze na byt levně.

Ve většině případů je nejnižší úrok spojen s povinností uzavřít jednu či dvě pojistky a mít účet u banky, která hypotéku poskytuje. Platby pojištění a poplatky za vedení účtu celkové náklady na hypotéku zvýší.

„Současné fixní úrokové sazby jsou regulérně nejníže za celou novodobou historii poskytování hypoték v Česku,“ tvrdí Milan Roček, ředitel společnosti Hyposervis, která dlouhodobě sleduje největší hypoteční banky v Česku.

INFOGRAFIKA - Nejlevnější hypotéky jednotlivých bank

hypo

Podle serveru Fincentrum Hypoindex klesly průměrné úroky hypoték ze srpnových 4,09 procenta na 3,89 procenta v září. A pokles pokračuje. Každých čtrnáct dní se nyní banky předhánějí ve snižování sazeb.

„Příčin je několik. Tou hlavní je nízká cena peněz, které mohou banky nakupovat na mezibankovním trhu a vázat je k hypotékám. Dalšími faktory jsou vysoký apetit bank po poskytování hypoték, konkurenční tlak mezi bankami i fakt, že na podzim se koncentrují marketingové aktivity bank,“ řekl Roček. 

Trh hypoték roste o třetinu

Marketing je úspěšný, objem poskytnutých hypoték letos roste. Víc než marketing v tom ale hraje roli plánované zvýšení dolní sazby DPH od příštího roku z deseti na čtrnáct procent, což u bytu za tři miliony znamená zdražení o 109 tisíc korun. Lidé se proto snaží koupit byt ještě letos.

„Letošní rok bude mimořádný a svým výkonem se dostane nad dosud očekávanou hranici. Podle našich odhadů dosáhne český trh na konci letošního roku v produkci hypoték na 110 až 115 miliard korun,“ řekl Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky. To by bylo zhruba o třetinu víc než loni, kdy nové hypotéky dosáhly objemu 84,8 miliardy korun. V roce 2012 se čeká objem 120 miliard.

ČTĚTE TAKÉ:

Hypoteční banka jako lídr českého trhu za tři čtvrtletí poskytla téměř 14 tisíc nových úvěrů v hodnotě 23,7 miliardy korun. Česká spořitelna v témže období poskytla lidem 12 540 nových hypoték v hodnotě 19,42 miliardy korun. To je více než dvojnásobek loňských 5600 hypoték za 8,83 miliardy korun. Komerční banka za letošní první pololetí zvýšila objem nových hypoték o polovinu na 15 miliard korun. Raiffeisenbank půjčila do konce října 9,65 miliardy a předpokládá, že za celý rok dosáhne objem nových hypoték 12 miliard korun.

Dva miliony jen za 191 tisíc

V anketě LN mezi hypotečními bankami jsme se ptali na nejlevnější hypotéku pro tříčlennou rodinu s čistým měsíčním příjmem 40 tisíc korun, která by chtěla milionovou nebo dvoumilionovou hypotéku.

Výsledky průzkumu jsou v grafice. Zcela nejlevnější úvěr v ní ale uveden není. Nabídla jej Komerční banka, a to s pětiletou splatností. Při hypotéce dva miliony korun by modelová rodina platila měsíčně více než 36 tisíc, takže na živobytí by jí téměř nic nezbylo. Navíc nad dva miliony by ale zaplatila jen 191 tisíc, při milionové hypotéce jen sto tisíc.

Komerční banka nabízí vedle běžné tří- a pětileté i fixaci sazeb na deset či patnáct let, Česká spořitelna, Volksbank i další ústavy umožňují měnit výši splátek.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.