4. prosince 2009 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejnebezpečnější weby má Kamerun, v Česku útočí šest stránek z tisíce

Internet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet | foto: Shutterstock

PRAHA V průměru šest z každého tisíce tuzemských internetových stránek s koncovkou .cz představuje pro uživatele nebezpečí v podobě hrozby stažení škodlivých programů nebo nevyžádané reklamy.

 Na Slovensku je rizikových 0,8 procenta webů s koncovkou .sk. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla antivirová společnost McAfee.

Nejnebezpečnější národní doménu má africký Kamerun, kde představuje bezpečnostní riziko 36,7 procenta stránek s koncovkou .cm. Tuto koncovku často využívají podvodníci kvůli její podobnosti s nejrozšířenější doménou .com a možným překlepům. Druhá nejnebezpečnější je právě doména .com s podílem rizikových stránek 32,2 procenta a třetí čínská doména .cn s podílem 23,4 procenta.

Naopak nejbezpečněji se mohou cítit návštěvníci japonských domén s koncovkou .jp, irských .ie nebo chorvatských .hr, kde je potenciálně nebezpečný jen jeden web z tisíce.

Riziková Asie
Z 27 milionu webů a 104 domén nejvyšší úrovně, které společnost McAfee hodnotila v rámci této analýzy, představovalo bezpečnostní riziko 5,8 procenta. To znamená více než 1,5 milionu rizikových stránek. Weby registrované v národních doménách států východní Asie jsou výrazně nebezpečnější než internetová síť jako celek, riziko představuje 13 procent z nich.

ČTK