25. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejoblíbenější padělky. Falešný Vuitton nebo Burberry Čechům nevadí

Emma Watson v kampani pro značku Burberry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emma Watson v kampani pro značku Burberry. | foto: Reprofoto

PRAHA Mezi nejčastěji padělané zboží patří oblečení. Dříve bylo podezřele levné módní zboží k dostání zejména v asijských tržnicích, nyní se falzifikáty přestěhovaly do kamenných obchodů v centrech měst. Češi imitace známých značek většinou neodmítají. Jaké padělky jsou v tuzemsku nejoblíbenější?

S padělky světoznámých značek se inspektoři setkávají stále častěji i v luxusních prodejnách v centrech českých měst, zejména pak v místech oblíbených zahraničními turisty. Za falešný textil tak zákazníci často platí částky srovnatelné s cenami originálů.

Nejčastěji odhalené padělky.

Nejčastěji odhalené padělky.

Nejčastěji si však cizinci přivážejí domů padělky z příhraničních tržnic. „Neoriginální věci si domů z Česka odváží převážně Němci a Rakušané,“ říká mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

„Česká obchodní inspekce dostává více hlášení i na e-shopy či slevové portály, kde má zákazník minimální možnost si ověřit, zda se skutečně jedná o zboží odpovídající kvality,“ dodává mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ:

„V posledních 3 letech značně narostl počet malých zásilek dovážených poštou či kurýry. Je to způsobeno narůstajícím nákupem zboží přes internet, kdy zákazníky láká především nízká cena zboží. Pravděpodobnost, že se může jednat o padělky, je značně vysoká,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková. 

Ze statistiky ČOI vyplývá, že z celkem 1946 loňských kontrol nabízela padělané zboží téměř třetina prodejců. Inspektoři vypsali 1111 pokut v hodnotě téměř 10 milionů korun a zabavili na 25 tisíc kusů imitací. Škoda byla vyčíslena na více než 44 milionů korun.

Nejčastěji padělané značky.

Nejčastěji padělané značky textilu.

Nejvíc loni objevených padělků na sobě neslo motivy ze světa animovaného seriálu Pokémon. Mezi nejčastěji padělané textilní značky pak patřily Burberry, adidas či Louis Vuitton.

Padělek? Nevadí

Mezi největší „úlovky“ tuzemských celníků za loňský rok patřil například kontraband 136 680 kusů falešných ponožek značky Puma, kterou zadržel úřad na Karlovarsku. Originály by se na pultech obchodů prodávaly za téměř 16,5 milionu korun.

Nakupování padělků přitom Čechům nijak výrazně nevadí. Podle průzkumu agentury GfK z listopadu loňského roku vyplývá, že imitace značkového oblečení odmítá pouze třetina Čechů a Slováků.

mevMartin Nevyhoštěný

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.