Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejsnáze se podniká v Singapuru

Daňové přiznání - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňové přiznání - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

SINGAPUR/PRAHA Pokud se chystáte podnikat, nejlepší podmínky pro vás mají v Singapuru. Česko v žebříčku Doing Business kleslo o dvě místa a je na 52. místě. Informaci dnes zveřejnila Světová banka.

Podnikatelské prostředí v České republice se za poslední rok zlepšilo jen v oblasti nižších daní pro firmy a z hlediska kratší doby pro založení podniku. Navzdory snížení daní zůstává úroveň celkového zdanění v České republice vysoká a dosahuje 49 procent. V Polsku to je 38 procent a v Irsku nebo Švýcarsku jen 25 procent.

Na založení firmy a postavení provozovny potřebuje český podnikatel v průměru 31 různých povolení a uskutečnění záměru vyžaduje devět měsíců. To je více než v Egyptě nebo v Guineji. Česká firma však může nadále bankrotovat až devět let a z koruny dluhů získávají věřitelé průměrně 18 haléřů. Studie ale Česko chválí za zřízení registru dlužníků, jednotných registračních míst a za zákon o bankrotu.

Největšího pokroku z hlediska reforem dosáhla Gruzie, výrazně pokročila také Čína. Studie na ní oceňuje, že zlepšila ochranu investorů, snížila byrokracii a zjednodušila registraci firem. Čína mimo jiné zavedla úvěrový registr, takže banky už mají možnost získat úvěrovou historii o 340 milionech lidí.

Gruzie si polepšila v šesti z deseti hodnocených kritérií. Země má nová pravidla trhu práce, která zaměstnancům usnadňují přestup na lepší místo. Podniky už nejsou tolik zatěžovány při odvodech na sociální příspěvky, což se odrazilo ve snazším najímání nových pracovních sil. Zhruba o 300 procent se zvýšil výběr firemních daní.

Pořadí zemí podle toho, jak snadné je v nich založit vlastní firmu:
1. Singapur, 2. Nový Zéland, 3. USA, 4. Kanada, 5. Hongkong, 6. Velká Británie, 7. Dánsko, 8. Austrálie, 9. Norsko, 10. Irsko, ...  16. Litva... 19. Portoriko ...  21. Německo ...  26. Izrael ...  35. Francie, 36. Slovensko ... 43. Mexiko ... 49. Rumunsko ...  52. Česká republika ...  61. Slovinsko ...  66. Maďarsko ...  75. Polsko
...  82. Itálie ...  93. Čína ...  96. Rusko

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?