9. prosince 2011 7:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejtvrdší vymahači půjček? V hodnocení propadl Essox

Půjčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Půjčka | foto: Shutterstock

PRAHA Nejkontroverznějších praktik při vymáhání dluhů se klienti dočkají od společnosti Essox. Vyplývá to z analýzy vypracované organizací Člověk v tísni, která se zaměřila na osm nejznámějších nebankovních poskytovatelů půjček.

Výsledkem je Index etického úvěrování, který byl dříve znám jako Index predátorského úvěrování. Nejlépe v nově vydaném hodnocení dopadly společnosti Provident Financial a Home Credit, nejhůře překvapivě právě Essox, který je dceřinou společností Komerční banky.

Index etického úvěrování

  • čím nižší hodnota, tím horší

Essox             0,26

eCredit           0,32

Proficredit      1,03

Credium         1,20

Cofidis            1,29

Cetelem          1,31

Home Credit   1,57

Provident        1,65

„Za dobu, po kterou situaci na trhu spotřebitelských úvěrů sledujeme, došlo k několika pozitivním změnám. Jedná se především o to, že největší sledované společnosti provedly zásadní změny ve využívání rozhodčích doložek,“ vysvětluje důvod změny názvu autor analýzy Daniel Hůle. Podle něj společnosti dokázaly natolik zareagovat, že „predátorský index“ ztratil svůj význam.

To ale neznamená, že by poskytování úvěrů v Česku bylo bezproblémové. Se změnou jména indexu tak vzrostly i nároky na jednotlivé poskytovatele.

Nově Člověk v tísni posuzuje praktiky jako využívání směnek a dalších „pojistek“ úvěru, které zbavují klienty práva na spravedlivé posouzení situace. Tyto praktiky přitom používají čtyři z osmi zkoumaných společností.

ČTĚTE TAKÉ:

Index také posuzuje, zda společnosti nezatěžují dlužníky přílišnými náklady. Děje se tak, například když využívají služeb externích právníků a nárokují si při vymáhaní peněz náklady přesahující deset tisíc korun nebo když neslučují více žalob proti jednomu dlužníkovi a vymáhají tak od něj peníze v několika procesech.

Index etického úvěrování se sice zaměřuje na osm nejznámějších poskytovatelů půjček, na trhu ale působí řada jiných firem, které se pohybují na hraně zákona.