2. července 2007 17:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nějvětší firmou světa zůstává Exxon Mobil

Exxon Mobil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exxon Mobil | foto: AFP

BRUSEL Ropný koncern Exxon Mobil si udržel první příčku i v letošním žebříčku největších firem, který pravidelně zveřejňuje prestižní deník Financial Times. Pořadí se neměnilo ani na druhém a třetím místě.

Druhou největší firmou zůstává průmyslový konglomerát General Electric a třetí softwarový gigant Microsoft. Jediným českým zástupcem v žebříčku pěti stovek velkých firem je
energetická společnost ČEZ na 337. místě. ČEZ si za poslední rok o více než 30 míst polepšil.

Financial Times svůj žebříček sestavuje podle tržní kapitalizace firem, tedy podle hodnoty jejich akcií. Letos deník pořadí vypočítával podle hodnot z 30. března.

Z nejnovějšího pořadí je zřejmé, že trvá nadvláda amerických společností, nahoru se ale derou firmy z Asie. V první dvacítce je 14. společností ze Spojených států, zároveň je ale v elitním výběru na šestém místě ruský ropný gigant Gazprom, na sedmém japonská automobilka Toyota a na devátém místě čínská banka.

Jasným vítězem se podle propočtů britského deníku stejně jako loni stal ropný koncern Exxon Mobil, jehož tržní hodnota přesáhla 429 miliard dolarů (více než devět bilionů korun). O 66 miliard dolarů nižší hodnotu má průmyslový konglomerát General Electric a třetí Microsoft za ním zaostává o dalších 90 miliard dolarů.

Nejvíce si mezi nejsilnějšími firmami za rok polepšila americká telekomunikační firma AT&T, když se z 37. místa propracovala až na letošní pátou příčku. O 31. míst nahoru se od loňska posunul český ČEZ, který s tržní hodnotou 26,5 miliardy dolarů (cca 560 miliard korun) skončil na 337. místě. Je to další postup poté, co byl ČEZ v roce 2005 na 446. místě.

Žebříček největších firem každoročně sestavuje také časopis Fortune. Ten ovšem společnosti řadí podle výše tržeb. Podle tohoto pořadí v loňském roce vedly tři americké firmy - Wal Mart, Exxon Mobil a General Motors.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz