30. srpna 2011 9:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Největší jistota v krizi? Koupit pozemek u města

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Adam Gebrian

PRAHA Chcete v době nejisté ekonomiky uložit bezpečně peníze? Nakupujte pozemky. Jsou totiž asi jedinou komoditou, na kterou neměla krize větší dopad.

Zatímco zlato trpí výkyvy trhu, kvalitní pozemek v atraktivní lokalitě hodnotu ztratí, jen pokud na něj spadne letadlo nebo v jeho blízkosti vyroste jaderná elektrárna. "Ceny pozemků v dlouhodobém horizontu stále rostou, byť mírným tempem. Největší nárůst je v okolí velkých měst s dobrou dostupností nebo propracovanou infrastrukturou," říká Martin Ďuriš, regionální ředitel realitní kanceláře Sting.

Ačkoli v meziročním srovnání šplhají ceny pozemků "jen" v jednotkách procent, v horizontu několika let jsou nárůsty významné. Jak vyplývá z údajů českého katastrálního úřadu, ceny se mohou dramaticky změnit i v rámci jedné a téže ulice. Například v ulici K Rukavičkárně v Praze-Klánovicích stál před pěti lety metr čtvereční 2200 korun, nyní už stojí 5690 korun. V Ostravě v ulici K. Šidkeho vzrostla od roku 2006 cena za metr dvojnásobně, a to na dnešních 800 korun.

Advantage Consulting, s.r.o.
BACK-END JAVA DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč