28. července 2009 13:46 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Největší pijan už nepije jako Dán, ale jako Čech

Alkohol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol | foto: Shutterstock

BRUSEL Češi se umístili na čele evropského žebříčku hned ve dvou hospodských disciplínách. Oproti Německu, Portugalsku či Dánsku je zde nejméně abstinentů a nejvíce notorických pijanů.

Z průzkumu evropského pivovarnického sdružení Brewers of Europe ve čtyřech evropských zemích vyplývá, že v neodpovědném pití, tedy při konzumaci pěti a více drinků při typické příležitosti, Češi výrazně předčí průměr.

Zatímco v Česku pět nebo více alkoholických nápojů příležitostně konzumuje 22 procent lidí, v Evropě je průměr na 16 procentech. V Portugalsku to pak je deset procent, v Německu 13 a v Dánsku 19 procent.

Více Čechů pije větší množství

Naopak množství lidí, kteří nikdy nepijí, bylo v Česku nejmenší ze čtveřice - 18 procent. Průměr dosahoval 24 procent, v Dánsku to byla pětina lidí, v Portugalsku pak autoři průzkumu zaznamenali 28 procent a v Německu 32 procent.

Průzkum také ukázal, že pro 94 procent Evropanů zastoupených v průzkumu není cena klíčovým faktorem, který rozhoduje o tom, zda si nějaký alkoholický nápoj koupí, či nikoli. Pro téměř polovinu lidí je rozhodujícím kritériem chuť výrobku.

V každé ze zmiňovaných zemí, které podle autorů průzkumu zastupují jih, sever, východ a západ Evropy, se do něj zapojilo kolem tisícovky lidí starších 18 let.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.