Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Největší pijan už nepije jako Dán, ale jako Čech

Alkohol | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol | foto: Shutterstock

BRUSEL Češi se umístili na čele evropského žebříčku hned ve dvou hospodských disciplínách. Oproti Německu, Portugalsku či Dánsku je zde nejméně abstinentů a nejvíce notorických pijanů.

Z průzkumu evropského pivovarnického sdružení Brewers of Europe ve čtyřech evropských zemích vyplývá, že v neodpovědném pití, tedy při konzumaci pěti a více drinků při typické příležitosti, Češi výrazně předčí průměr.

Zatímco v Česku pět nebo více alkoholických nápojů příležitostně konzumuje 22 procent lidí, v Evropě je průměr na 16 procentech. V Portugalsku to pak je deset procent, v Německu 13 a v Dánsku 19 procent.

Více Čechů pije větší množství

Naopak množství lidí, kteří nikdy nepijí, bylo v Česku nejmenší ze čtveřice - 18 procent. Průměr dosahoval 24 procent, v Dánsku to byla pětina lidí, v Portugalsku pak autoři průzkumu zaznamenali 28 procent a v Německu 32 procent.

Průzkum také ukázal, že pro 94 procent Evropanů zastoupených v průzkumu není cena klíčovým faktorem, který rozhoduje o tom, zda si nějaký alkoholický nápoj koupí, či nikoli. Pro téměř polovinu lidí je rozhodujícím kritériem chuť výrobku.

V každé ze zmiňovaných zemí, které podle autorů průzkumu zastupují jih, sever, východ a západ Evropy, se do něj zapojilo kolem tisícovky lidí starších 18 let.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Coca-Cola | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Coca-Cola | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Coca-Cola | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...