9. března 2012 20:34 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejvíc berou v bankách, nejméně v pohostinství

Bankéř - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankéř - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nejvyšší platy mají lidé pracující v peněžnictví a pojišťovnictví, v roce 2011 v tomto oboru průměrně brali 47.425 korun. To je téměř dvakrát více, než byla průměrná mzda všech zaměstnanců.

Naopak nejnižší platy měli loni pracovníci v ubytování a stravování, měsíčně brali 12.856 korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Podle nich průměrná mzda v České republice loni meziročně vzrostla o 522 korun na 24.319 Kč. Byla tak vyšší o 2,2 procenta. V podnikatelské sféře se zvýšila o 638 korun na 24.326 Kč. Ve státní a veřejné správě pak průměrná mzda stoupla proti roku 2010 o pouhých 21 korun na 24.287 Kč.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě zaměstnanců pojišťoven a peněžních institucí mají průměrné platy přesahující čtyřicetitisícovou hranici také pracovníci v oblasti informačních a komunikačních činností.

V ní jsou vedeni i lidé zaměstnaní například v nakladatelstvích, ale vyšší platy se týkají zřejmě převážně programátorů a dalších zaměstnanců IT firem. Více než 40.000 korun si lze vydělat také ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla.

Naopak nejnižší mzdy mají pracovníci v hotelích a restauracích. Ti si ovšem k platu mohou přilepšit spropitným. Nízké mzdy mají také lidé pracující v administrativních a podpůrných činnostech. To jsou kromě nejnižších úředníků například také zaměstnanci bezpečnostních či pracovních agentur.

Nejvíce loni vzrostly mzdy lidem, které statistici řadí do oblasti ostatní činnosti, a to o 5,5 procenta. To jsou mimo jiné kadeřnice či opraváři, zaměstnanci čistíren, pohřebních ústavů nebo církví. Jejich mzdy ovšem nejsou příliš vysoké, v průměru si loni vydělali 19.594 korun.

Naopak lidem, věnujícím se profesním, vědeckým a technickým činnostem, kam patří například i právníci, účetní, překladatelé, fotografové, architekti či lidé působící ve výzkumu v oblasti přírodních a technických věd, mzdy v průměru o jedno procento klesly.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!