9. prosince 2016 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejvíc dětí dostane mobil mezi osmi a deseti. Málokdo musí čekat na občanku

Dítě. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA První mobilní telefon rodiče nejčastěji pořizují dětem mezi osmi a deseti lety. Dětem v tomto věku první telefon kupuje nebo by koupilo 38 procent lidí. Naopak před nástupem dítěte do školy jen čtyři procenta. Vyplývá to z průzkumu portálu Ušetřeno.cz mezi 1500 respondenty.

Zároveň se zahájením školní docházky, tedy zhruba v šesti letech, by mobil dítěti pořídila čtvrtina rodičů, pětina by pak počkala na druhý stupeň základní školy, tedy na věk mezi jedenácti a patnácti lety, a devět procent počká, až dítě dostane občanský průkaz.

Věk mezi osmi a deseti lety jako vhodný pro první mobil uvádějí i odborníci. Dříve jej doporučují pouze pokud dítě prokazuje nadprůměrnou mentální a sociální vyspělost. Zároveň varují, že mobil v rukou nedostatečně vyzrálého dítěte může vést i k vážným sociálním problémům.

„Záleží na soudnosti dítěte a jeho schopnostech vnímat sociální vazby s okolím. Chlapci ve věku šest až osm let sice bývají při ovládání telefonu technicky o něco zručnější než děvčata, na druhou stranu dívky jsou v tomto věku době sociálně vyspělejší, a tedy zralejší pro aktivní telefonickou komunikaci. Chtějí-li mít rodiče jistotu, že jejich dítě plně pochopí principy a pravidla používání mobilního telefonu, doporučuji spíše vyčkat na pozdější věk než se unáhlit,“ uvedl dětský psycholog Petr Beroušek.

Rodiče i děti při pořizování prvního mobilu často vedou spory, jaký typ telefonu, s jakými funkcemi a s jakým kreditem či paušálem zakoupit. Zkušenosti z praxe podle Ušetřeno.cz napovídají, že lepší je pořídit jednoduchý telefon s omezeným voláním než řádově dražší smartphone s paušálem.

Obyčejný tlačítkový telefon svoji hlavní funkci možnosti rodičovské kontroly i kontaktu při nečekaných situacích bohatě splní. Jakékoliv pokročilé funkce u dětí na prvním stupni základních škol mohou snadno vést k sociálním i zdravotním rizikům, která by rodiče dítěte měli důkladně zvážit předtím, než mu první mobil skutečně svěří.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!