9. prosince 2016 14:20 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejvíc dětí dostane mobil mezi osmi a deseti. Málokdo musí čekat na občanku

Dítě. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dítě. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA První mobilní telefon rodiče nejčastěji pořizují dětem mezi osmi a deseti lety. Dětem v tomto věku první telefon kupuje nebo by koupilo 38 procent lidí. Naopak před nástupem dítěte do školy jen čtyři procenta. Vyplývá to z průzkumu portálu Ušetřeno.cz mezi 1500 respondenty.

Zároveň se zahájením školní docházky, tedy zhruba v šesti letech, by mobil dítěti pořídila čtvrtina rodičů, pětina by pak počkala na druhý stupeň základní školy, tedy na věk mezi jedenácti a patnácti lety, a devět procent počká, až dítě dostane občanský průkaz.

Věk mezi osmi a deseti lety jako vhodný pro první mobil uvádějí i odborníci. Dříve jej doporučují pouze pokud dítě prokazuje nadprůměrnou mentální a sociální vyspělost. Zároveň varují, že mobil v rukou nedostatečně vyzrálého dítěte může vést i k vážným sociálním problémům.

„Záleží na soudnosti dítěte a jeho schopnostech vnímat sociální vazby s okolím. Chlapci ve věku šest až osm let sice bývají při ovládání telefonu technicky o něco zručnější než děvčata, na druhou stranu dívky jsou v tomto věku době sociálně vyspělejší, a tedy zralejší pro aktivní telefonickou komunikaci. Chtějí-li mít rodiče jistotu, že jejich dítě plně pochopí principy a pravidla používání mobilního telefonu, doporučuji spíše vyčkat na pozdější věk než se unáhlit,“ uvedl dětský psycholog Petr Beroušek.

Rodiče i děti při pořizování prvního mobilu často vedou spory, jaký typ telefonu, s jakými funkcemi a s jakým kreditem či paušálem zakoupit. Zkušenosti z praxe podle Ušetřeno.cz napovídají, že lepší je pořídit jednoduchý telefon s omezeným voláním než řádově dražší smartphone s paušálem.

Obyčejný tlačítkový telefon svoji hlavní funkci možnosti rodičovské kontroly i kontaktu při nečekaných situacích bohatě splní. Jakékoliv pokročilé funkce u dětí na prvním stupni základních škol mohou snadno vést k sociálním i zdravotním rizikům, která by rodiče dítěte měli důkladně zvážit předtím, než mu první mobil skutečně svěří.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz