13. června 2011 11:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejvíce bakterií číhá na kolečkách nákupních vozíků

Nákupní horečka končí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupní horečka končí | foto: Shutterstock

PRAHA Evropa stále žije obavou z nákazy bakterií E. coli. Epidemiologové lidem radí zejména nezanedbávat mytí zeleniny a ovoce. Nedávné vědecké studie však ukazaly, že do styku s touto bakterií (a mnoha dalšími) přijde zákazník daleko dříve předtím, než vloží první kus zeleniny do svého nákupního vozíku. Právě vozíky jsou totiž největší úrodnou půdou celé řady mikroorganismů.

Podle studie Korejského sdružení na ochranu spotřebitelů (Korean Consumer Protection Board), které testovalo na přítomnost různých bakterií stovky povrchů masově používaných předmětů, byl největší výskyt bakterií zaznamenán právě na držadlech nákupních vozíků. V průměru bylo na ploše o velikosti 10 centimetru čtverečních nalezeno okolo 1100 kolonií bakterií.

Stopy tělních tekutin
Pro srovnání - například na klice od toalety bylo na stejné ploše zaznamenáno "pouze” 340 kolonií, madla a držadla ve veřejné dopravě čítala v průměru 340 kolonií. Na povrchu testovaných vozíků byla nalezena celá řada mikroorganismů - koliformní (fekální) bakterie, stafylokoky, plísně či kvasinky. Nechyběly ani stopy tělních tekutin jako krve, slin, potu či moči.

ČTĚTE TAKÉ:

Další publikovaná studie vědeckého týmu z Univerzity v Arizoně předchozí výsledky jen potvrdila. Výzkumný tým se zaměřil pouze na přítomnost bakterií na nákupních vozících. Ze vzorku 85 testovaných vozíků bylo 72 % z nich pozitivních na přítomnost koliformních bakterií. Kromě řady dalších bakterií byla v 50 % zaznamenána také přítomnost bakterie E. coli.

Jak uvedl Charles Gerba, vedoucí výzkumného týmu a profesor mikrobiologie na Univerzitě v Arizoně, "výskyt bakterií na nákupních vozících daleko přesáhl množství bakterií vyskytujících se na toaletách obchodních center, protože ty jsou pravidelně dezinfikovány. Avšak téměř nikdo se už nezajímá o dezinfekci nákupních vozíků.”

Bakterie EHEC

Další z výzkumů na stejné téma pochází od týmu vědců z Oddělení bakteriologie na Univerzitě v Hirošimě. Tým se zaměřil na jeden konkrétní typ bakterie - na výskyt Staphylococcus aureus na povrchu nákupních vozíků.

Na 760 testovaných držadlech nákupních vozíků vědci našli 52 kmenů tohoto rodu. Jedním ze závěrů vědecké studie bylo konstatování, že držadla nákupních vozíků lze označit za podstatný rezervoár této bakterie, která může být zdrojem intoxikace potravin ve vozíku. Přičemž nejefektivnější prevencí, jak se před přenosem infekce bránit, je pravidelná asanace zařízení.

Zákony kontrolu neřeší
"Málokdo si uvědomuje, že nejvíce ohroženou skupinou jsou v tomto případě malé děti," uvedl Milan Horyl ze společnosti Clean4you, která se specializuje na údržbu a čištění obchodů. "Umístění sedaček v nákupních vozících tím způsobem, kdy je dítě posazeno čelem k rodičům, má za následek, že se prakticky po celou dobu nákupu dotýká držadla - plochy, která je nejvíce kontaminovaná bakteriemi."

Bakterie EHEC v petriho misce

Firmy zabývající se dekontaminacemi nákupních vozíku upozorňují, že čištění a dezinfekce by měly být součástí politiky nákupních řetězců i menších obchodů. Stěžují si však, že současně platná česká ani evropská legislativa tuto situaci výslovně neřeší.

Lidovky.cz

Pronájem - byt č. 9
Pronájem - byt č. 9

Na Poříčí, Liberec - Liberec II-Nové Město
14 000 Kč