24. dubna 2008 11:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejvíce uživatelů internetu je v Číně

PEKING Čína už zřejmě předstihla Spojené státy a má nejvíce uživatelů internetu na světě. Tamní média oznámila, že na konci února využívalo internet 221 milionů lidí, což je značný nárůst proti konci loňského roku, kdy počet uživatelů činil 210 milionů. To bylo jen asi o pět milionů méně než v USA.

Interpretace dat je ale zatím sporná. Pokud se růst uživatelů dál rychle zvyšuje, pak už má nyní Čína patrně nejvíce uživatelů internetu. Tak údaje interpretuje agentura Reuters.

Uvozovky dolníI přes rychlý růst internetové populace je podíl uživatelů internetu na celkovém počtu obyvatel stále nižší, než činí průměr ve světěUvozovky horní


Agentura AP ale s odkazem na data společnosti Nielsen/NetRatings uvedla, že USA měly v březnu zhruba 221 milionů uživatelů internetu, což by tedy bylo stejně jako měla Čína na konci února. "I přes rychlý růst internetové populace je podíl uživatelů internetu na celkovém počtu obyvatel stále nižší, než činí průměr ve světě," uvedla  agentura Nová Čína. Ta se odvolává na data ministerstva informačního průmyslu.

Na konci loňského roku v Číně využívalo internet jen asi 16 procent populace. Průměr ve světě přitom činil 19,1 procenta. Počet uživatelů se zvyšuje i ve Spojených státech, tempo růstu je ale slabší než v Číně. Zda má Čína skutečně nejvíce uživatelů internetu na světě, tak potvrdí až údaje za březen.

V Číně je podle agentury Reuters pořád ještě běžná cenzura internetových stránek. Vláda tam využívá propracovaný systém filtrování dat a zaměstnává desítky tisíc lidí, aby monitorovali provoz. Tedy především to, co si lidé nejčastěji prohlížejí a jaké servery navštěvují.

Vláda má obvykle snahu filtrovat stránky s pornografickým obsahem a přístup na servery, které podle jejího názoru mohou podněcovat k podvratné činnosti. Internet se ale v poslední době stává i nástrojem k potlačování protičínských nálad, které pronásledují olympijskou pochodeň.

Růst obliby internetu je patrný převážně v delší časové řadě. Na začátku loňského roku v Číně využívalo internet asi 137 milionů lidí, takže za rok a dva měsíce se počet uživatelů zvýšil o 61 procent.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč