13. března 2012 13:18 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejvíce vína se vypije v USA, na osobu vede Francie

Víno - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno - ilustrační foto | foto: Shutterstock

WASHINGTON Spojené státy zaznamenaly v roce 2011 největší spotřebu vína na světě. Předčily tak Itálii a Francii, které však stále vedou ve spotřebě na osobu.

Konstatuje to podle agentury AFP studie provedená pro veletrh vín a lihovin Vinexpo, který se uskuteční v Hongkongu v závěru května.

Ve Francii se loni vypilo přibližně 54 litrů na osobu. Druhým největším konzumentem byli Italové s 53 litry na osobu. "Potenciál Spojených států je ale enormní," podtrhuje Robert Beynat, ředitel Vinexpo. Spotřeba vína se v USA pohybuje kolem 12 litrů na osobu.

Z hlediska celkového objemu se ve Spojených státech vypilo 2,8 miliardy litrů vína. Studie vypracovaná ve spolupráci s britskými experty z institutu pro Mezinárodní výzkum vína a lihovin (IWSR) předpokládá v USA mezi lety 2011 a 2015 růst asi o deset procent.

Čína pije stále více

Velký potenciál má i spotřeba vína v Číně. Ta v roce 2010 skončila na 20. místě na světě s jedním litrem vína na osobu. V roce 2015 by se mohla přiblížit i k dvojnásobku. Celkově by se měl růst čínského trhu s vínem v příštích čtyřech letech zpomalit na 54 procent oproti 140 procentům mezi lety 2006 a 2010, odhaduje studie. Spotřeba vína v Hongkongu, který je asijským centrem tohoto nápoje, se bude v roce 2015 pohybovat asi na 6,7 litrech na osobu.

Česko zaostává

V Česku podle Svazu vinařů spotřeba vína roste. Zatímco v roce 1993 byla průměrně 12 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 20 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou. V zemích EU je průměr 32 litrů.

Světový trh s vínem rostl v letech 2006 až 2010 o devět procent (z pohledu skutečných spotřebitelských výdajů). Studie předpovídá, že by měl v příštích letech růst stejným tempem.

Vinexpo, které se v lichých letech koná ve francouzském Bordeaux, se tentokrát odehraje v Hongkongu, kde se očekává asi tisíc vystavovatelů ze 30 zemí. Podle AFP organizátoři počítají s účastí asi 14.000 až 15.000 návštěvníků z řad odborné veřejnosti z Asie a Tichomoří.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz