5. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejvíce za cestování loni utratili Číňané, sesadili Němce

Čínští turisté přijeli do přístavu v Mount Kumgang. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínští turisté přijeli do přístavu v Mount Kumgang. | foto: Reuters

MADRID Titul turistů, kteří nejvíce utrácejí za své cesty do zahraničí, loni získali Číňané. Z první pozice sesadili Němce. Podle údajů Mezinárodní turistické organizace Číňané loni za zahraniční turistické cesty utratili 102 miliard USD (přes dva biliony korun), o 40 procent více než před rokem. Další příčky patří Němcům a Američanům s útratou téměř 84 miliard USD.

Počet Číňanů, kteří chtějí strávit svoji dovolenou v zahraničí, v posledním desetiletí prudce roste. Čínští turisté jsou známí především tím, že se zúčastňují organizovaných zájezdů a v cizině masivně nakupují luxusní módu. Naopak Němci mají kvůli problémům v eurozóně v poslední době hluboko do kapsy.

Rusům patří pátá pozice

Loni rostly i výdaje turistů dalších rychle rostoucích ekonomik, kde se zvyšuje střední třída, jako Rusko. Útraty ruských turistů vzrostly o 32 procent. Rusku nyní patří pátá příčka a dohání čtvrtou Británii. Jedinými zeměmi z první desítky, které zaznamenaly pokles výdajů, byly Itálie a Francie. V Itálii omezili turisté v době recese své výdaje o jedno procento a ve Francii o šest procent.

Německý svaz cestovního ruchu DRV uvedl, že se dalo očekávat, že Čína v útratách za turistické cesty překoná Německo, protože má více obyvatel než Severní Amerika, Rusko a Evropa dohromady.

Záplavy v Thajsku: zahraniční turisté jsou evakuování ze zatopených oblastí.

Udivující je, že tomu bylo již v loňském roce. Může to však být způsobeno i tím, že Číňané častěji jezdí na dlouhé cesty, které jsou nákladnější, zatímco Němci obvykle cestují do Středomoří, napsala agentura Reuters.

Čína je nejrychleji rostoucím trhem podle zájmu místních obyvatel o cestování. Pomáhají k tomu vyšší disponibilní příjmy a zmírnění restrikcí pro cestování do zahraničí. V roce 2000 Číňané uskutečnili jen deset milionů turistických cest do zahraničí, loni to již bylo 83 milionů. Výdaje za cestování za stejnou dobu stouply téměř osmkrát.

Lidovky.cz, ČTK