25. března 2009 8:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejvyšší soud přezkoumá stavbu ruzyňské ranveje

Letiště Praha Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha Ruzyně | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

BRNO Nejvyšší správní soud (NSS) musí prozkoumat kontroverzní změnu pražského územního plánu, která umožňuje stavbu nové vzletové a přistávací dráhy na letišti v Praze-Ruzyni. Na základě stížnosti Miloše Bělohradského, jenž proti stavbě ranveje protestuje, to dnes nařídil Ústavní soud. Předtím se NSS odmítl změnami zabývat.

Spory o novou ranvej, kterou letiště potřebuje pro další rozvoj, se vlečou již několik let. Dnešní verdikt na projekt ani na územní plán nemá bezprostřední vliv. Přímo z něj vyplývá jen to, že NSS musí námitky Bělohradského věcně projednat. Kdyby však správní soud poté kontroverzní změnu územního plánu zrušil, mohlo by to stavbu ranveje zkomplikovat.

Kauza měla složitý vývoj. Hlavním otazníkem je výklad pojmu opatření obecné povahy. Bělohradský už v roce 2006 spolu s dalším aktivistou dosáhl u NSS zrušení změny územního plánu, která souvisela s ranvejí. Ještě téhož roku však pražské zastupitelstvo přijalo novou změnu, jež měla podle Bělohradského stejné vady. Proto ji znovu napadl u soudu.

NSS ale mezitím změnil postoj a druhou kasační stížnost odmítl. V
odůvodnění uvedl, že změnu územního plánu schválenou podle staré zákonné úpravy, jež platila do konce roku 2006, nemůže vůbec přezkoumávat. Bělohradský se domníval, že mu NSS svým formalistickým rozhodnutím odepřel spravedlnost. Ústavní soudci dnes jeho postoj potvrdili. Tvrdil také, že podobně závažná změna územního plánu by měla být vždy přezkoumatelná soudem. Navíc uváděl, že jako majitel pozemků v sousedství plánované ranveje podal proti změně územního plánu námitku, na níž nikdo předepsaným způsobem nereagoval.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?