10. června 2015 19:30, aktualizováno  22:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Řecká justice ‚odpálila bombu‘: Snížení důchodů je protiústavní. Vláda je musí zvýšit

Řecký premiér Tsipras na summitu v Bruselu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecký premiér Tsipras na summitu v Bruselu | foto: Reuters

ATÉNY Řecký nejvyšší správní soud prohlásil za protiústavní všechny škrty v důchodech bývalých zaměstnanců v soukromém sektoru a někdejších živnostníků, které vláda provedla v hluboce zadlužené zemi od roku 2012, a označil je za neplatné. Vláda tak má důchody opět zvýšit na původní úroveň, informovala ve středu řecká média.

To by podle ekonomického serveru Macropolis představovalo zátěž pro státní pokladnu ve výši 1,2 miliardy až 1,5 miliardy eur (32,7 miliardy až 40,9 miliardy korun).

Podle serveru deníku Ta Nea tím justice odpálila „bombu“ v době vyjednávání mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli o pokračování úvěrové pomoci zadlužené zemi. Věřitelé mimo jiné požadují ještě další snížení výdajů v beztak osekaném důchodovém systému.

S&P snížila rating Řecka

  • S&P snížila rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma na CCC. 
  • Zemi hrozí v příštích 12 měsících bankrot kvůli chybějící dohodě s věřiteli.

Rozhodnutí se netýká důchodů bývalých státních zaměstnanců, kterých je ale oproti osobám dříve činným v soukromém sektoru jen menšina.

Podle serveru deníku Kathimerini soud při vědomí nedozírných dopadů tohoto rozhodnutí zároveň nenařizuje zpětné proplácení rozdílů za uplynulé období. Výjimku mají ti důchodci, kteří se proti snížení penzí odvolali k justici a kteří se tedy mají dočkat dorovnání i se zpětnou platností. Těch je ale v porovnání s celkovou populací seniorů jen minimum.

Snížení penzí v listopadu 2012 o pět až deset procent bylo jednou ze série podmínek pro spuštění druhého záchranného programu pro Řecko, na kterém se s Aténami domluvila Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF) a který zajistil zemi zvýhodněné úvěry v hodnotě desítek miliard eur.

Soud ve svém nálezu přijatém v úterý ale zároveň nezpochybňuje podobné zásahy provedené v období let 2010 a 2011, kdy Řecko přijímalo s mezinárodními věřiteli první záchranný program. Tehdejší škrty byly prý provedeny pod tlakem „výjimečných okolností“ a na základě potřeby tehdejší vlády „okamžitě reagovat na krizi“.

V pozdějším období ale řecký stát podle soudu porušil ústavní právo penzistů na sociální zabezpečení. Skokově totiž snížil jejich životní úroveň kombinací prudkého snížení důchodů a zvýšení životních nákladů.

Správní soud proti škrtům nezasáhl poprvé. Loni například zakázal snížení platů příslušníků bezpečnostních složek, tedy policie, armády, hasičských sborů a námořnictva. Předchozí vláda se tomu podřídila s několikaměsíčním zpožděním, aniž rozdíl úplně dorovnala právě s poukazem na finanční krizi.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...