28. června 2007 9:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nejzadluženější je Praha

Pražský hrad skrývající se za českou vlajkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský hrad skrývající se za českou vlajkou. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Dluhy většiny českých krajů v loňském roce stoupaly. Všechny regiony včetně Hlavního města Prahy tak dohromady dlužily téměř 116 miliard korun. V roce 2005 to přitom bylo o dvě a půl miliardy méně. Vyplývá to ze studie provedené společností Czech Credit Bureau (CCB).

Například na každého občana hlavního města dnes připadá dluh ve výši přes 41 tisíc korun. „Dlouhodobou snahou města je zadlužení nezvyšovat, pokud však byly městem přijaty cizí zdroje, sloužily výhradně na financování strategických investičních akcí,“ uvedla pražská radní Marie Kousalíková.

Hlavní město tak má zdaleka nejvyšší závazky ze všech krajů v republice. Současně ale disponuje také nejvyššími provozními příjmy ze státního rozpočtu a také z vlastních investičních aktivit.

„Na druhém místě v žebříčku zadluženosti je Jihomoravský kraj,“ uvedl šéf CCB Pavel Finger. Podle něj každý obyvatel jižní Moravy dlužil v průměru přes 13 tisíc korun. To je asi o tisícovku méně než v roce 2005. Závazky regionu zvyšuje především metropole Brno. To je totiž druhým nejzadluženějším krajským městem v zemi.

Najdete na Lidovky.cz