Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vodafone trestá své klienty za věrnost. Jsem mezi nimi

Kde zase je? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kde zase je? | foto: Shutterstock

PRAHA Nová nabídka neomezených tarifů u společnosti Vodafone je výhodná jen pro ty, kteří firmě nikdy příliš nedůvěřovali a nenechali se zlákat výhodnými nabídkami dotovaných telefonů. Bohužel jsem mezi těmi, kteří věřili, že je operátor, jemuž jsem věrná už osm let, nepotrestá. Stalo se.

V říjnu jsem si vzala dotovaný telefon, u Vodafonu jsem skoro osm let a nikdy jsem nebyla nespokojená. Až doteď. Jako většinu uživatelů mobilních telefonů mě zaujala nabídka nových neomezených tarifů. Rozhodla jsem se tedy přechod na nový tarif vyřešit s operátorkou call centra po telefonu.

K TÉMATU:

Dovolat se na zákaznickou linku Vodafonu nebylo zrovna jednoduché. V pondělí jsme volala dvakrát. Neúspěšně. Infolinka byla zcela zahlcená.

Znovu volat jsem se rozhodla v úterý dopoledne a konečně jsem se dočkala. Ačkoli byla slečna na druhém konci milá, vstřícná a snažila se mi všechno pečlivě vysvětlit, závěr nebyl zrovna radostný: na nový neomezený tarif, který Vodafone nabízí, přejít sice mohu, ale musím uhradit rozdíl mezi původní a novou smlouvou.

Nové tarify českých operátorů - klikněte pro zvětšení

Nové tarify českých operátorů - klikněte pro zvětšení

"Tím, že jste si vzala telefon jste s námi uzavřela smlouvu, jinak zákazníky tarify nevážeme, ale protože u nás máte smlouvu na dva roky, a máte měsíční plnění ve výši 1177 korun, tak i kdybychom teď nastavili neomezené volání, stejně byste musela doplácet a na faktuře by vám po dobu, ke které jste se uvázala, chodila částka 1177 korun," vysvětlila mi operátorka call centra. U konkurence přitom doplácet kvůli dotovanému telefonu ve většině případů nemusíte. ČTĚTE VÍCE

ČTĚTE TAKÉ:

Zkusila jsem se tedy zeptat, zda není lepší počkat do května, kdy by se situace podle mluvčí Vodafonu mohla změnit a zákazníci by rozdíly doplácet nemuseli. Operátorka zjevně informovaná nebyla.

"Jaká bude situace v květnu v tuto chvíli nevíme, nemáme přesné informace, ale když si změníte tarif teď a v květnu se situace změní, přejít na jiný tarif můžete," sdělila mi operátorka.

Zvažte závazek

Důvodem nových lákavých nabídek je obava operátorů z příchodu nového hráče na trh v podobě skupiny PPF nebo virtuálních operátorů. Ti by mohli začít nabízet své služby už v létě.

Podpis dvouletého úvazku u stávajících operátorů tedy důkladně promyslete, za pár měsíců se může situace změnit. Telefónica i Vodafone nabízí neomezené tarify i bez závazku.

V tom případě se ale připravte na 150korunový příplatek. Pokud už u operátora závazek máte, na nový tarif bez něj nedosáhnete.

Jinými slovy, i když přejdu na nový tarif, nic se pro mě nezmění, dalších 18 měsíců musím platit částku, ke které jsem se uvázala na podzim.

Předčasné ukončení? Připravte si 20 tisíc

Nechtěla jsem se se situací smířit a zkusila zavolat znovu, tentokrát jsem chtěla vědět, jak smlouvu zrušit úplně. Čekací doba byla sice ještě kratší než v případě prvního telefonátu, avšak operátorka už byla podstatně odměřenější.

"Kdybyste se chtěla vyvázat ze smlouvy, tak byste musela zaplatit měsíční plnění, ke kterému jste se uvázala, což je 1177 korun krát počet měsíců, které vám zbývají doplatit, což je ve vašem případě nějakých 18 měsíců krát 1177 korun a to dělá 21 186 korun," vypočítala mi operátorka Vodafonu.

Proč oba konkurenční operátoři umožňují přechod ze smlouvy s telefonem na neomezený tarif bez pokut? A proč to u Vodafone nejde? Proč nenabízí alespoň kompromis; například doplatit obvyklou cenu telefonu a pak možnost přejít na neomezený tarif? Odpovědi na tyhle otázky jsem se nedozvěděla.

Vím ale jedno. Až mi skončí ta supervýhodná smlouva, hodně dobře si rozmyslím, jestli se chci od svého operátora nechat takhle dál odměňovat za věrnost.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!