24. dubna 2012 11:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Některé obchody možná zruší cashback u pokladen

Platba platební kartou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platba platební kartou | foto: Shutterstock

PRAHA Některé obchody uvažují o zrušení možnosti výběru hotovosti u pokladen svých prodejen při platbě nákupu. Obchodníkům se totiž nelíbí nová povinnost nechat proškolit obsluhu pokladen, aby byla schopna rozeznat padělané bankovky, což by je stálo několik milionů korun.

Oznámil to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeněk Juračka. Takzvaný cashback v Česku funguje od roku 2007 a jeho obliba rychle roste.

O zrušení cashbacku uvažuje třeba síť COOP

O zrušení cashbacku podle Juračky uvažuje například síť družstevních prodejen COOP, která tuto službu nabízí na zhruba 1500 pobočkách. "Pokud se nám nepodaří nařízení (o povinném školení) změnit, tak cashback zrušíme, protože se nám nevyplatí," uvedl Juračka, podle kterého proškolení jedné pokladní s certifikátem ČNB přijde na 2000 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Školení pokladních podle Juračky nařizuje přechodné ustanovení zákona o oběhu bankovek a mincí, které má platit od letošního 1. července. "Zavedení povinnosti je kontraproduktivní a je zbytečnou administrativní zátěží pro podnikatele. Nepřímo tak napomáhá k likvidaci oblíbené služby poskytované spotřebitelům, a to především na venkově," podotkl Juračka.

SOCR s povinným školením prodavaček nesouhlasí

Obchodníci už podle Juračky na problém upozornili ministra financí Miroslava Kalouska, který prý tuto novou povinnost nepovažuje za rozumnou.

Co je cashback

Díky službě cashback se klienti bank, které tuto službu podporují,  můžou vybrat hotovost přímo u pokladny při platbě kartou. Z jejich bankovního účtu se odečte zároveň platba za nákup i vybrané peníze.

  • při nákupu v minimální hodnotě 300 Kč si můžete u pokladny  v obchodě s označením Cashback vyžádat až 1500 Kč
  • většina bank službu poskytuje zdarma
  • k výběru je možné použít všechny druhy karet

SOCR se zároveň prostřednictvím jednoho poslance snaží povinné školení vyjmout z právě projednávané novely zákona o oběhu bankovek a mincí.

Juračka odhadl, že proškolení několika tisíc zaměstnanců v kurzech, které budou mít certifikát České národní banky, by obchodníky vyšlo řádově na miliony korun. Podle něj přitom obchodníci už nyní pokladní a prodavače učí rozpoznávat bankovky.

Objem loňských výběrů prostřednictvím služby cashback podle statistik Sdružení pro bankovní karty (SBK) narostl oproti předchozímu roku o polovinu na 430 milionů korun při 365 925 výběrech.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nejčastěji lze vybírat ve velkých řetězcích

Úměrně rostoucí popularitě služby cashback narůstá i počet míst, kde lze tuto službu požadovat. Zatímco v roce 2009 jich bylo 3899, loni se jejich počet zvýšil na 5368.

Nejčastěji lze takto vybrat peníze u velkých obchodních řetězců nebo čerpacích stanic. Horní hranice výběru je limitována 1500 korunami.

Lidovky.cz, ČTK