Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Někteří zemědělci asi skončí

PRAHA Po výrazném zdražení nafty se nad českým zemědělstvím vznáší další hrozba. Pokud v polovině prosince odsouhlasí Světová obchodní organizace (WTO) snížení cel pro dovoz zemědělských produktů do EU a zároveň omezí vývozní dotace, nebudou někteří domácí zemědělci schopni konkurovat levnějším dovozům z mimoevropských zemí.

Naopak pozitivní vliv by mohli pocítit čeští spotřebitelé kvůli levnějším potravinám v obchodech. Na trh by se totiž mohla dostat například levnější jablka z Nového Zélandu, hovězí maso z Argentiny či drůbež z asijských zemí. Podle Asociace soukromého zemědělství by mohli mít problémy také producenti mléčných výrobků.

Českým zemědělcům se na liberalizaci trhu nelíbí fakt, že musí dodržovat daleko přísnější veterinární, potravinářské a hygienické normy než zemědělci v mimoevropských zemích. "Na uvolnění však daleko více doplatí například francouzští zemědělci, kteří jsou evropskými dotacemi zhýčkáni daleko více než ti čeští," myslí si soukromý zemědělec a tajemník Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek.

Volnému trhu se však zemědělci pravděpodobně nevyhnou. "Je jasné, že dříve či později k omezení cel a vývozních dotací dojde a bude to znamenat problémy pro neefektivní zemědělce a nižší ceny pro spotřebitele," říká viceprezident Agrární komory Pavel Novotný. Omezení cel a dotací by velmi přivítala Potravinářská komora.

"Podle současného stavu vyjednávání ve WTO to však vypadá, že si budou muset spotřebitelé na levnější potraviny ještě nějakou dobu počkat," říká Jaroslav Camplík.
Opatřením, které už Evropská komise schválila, je snížení výkupních cen cukru a cukrové řepy. Toto podle šéfa potravinářské komory Jaroslava Camplíka mají výrazně pocítit koncoví zákazníci v nižších cenách zboží. "Druhou stránkou věci jsou však problémy pěstitelů a zpracovatelů cukrové řepy," říká předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec, který zároveň cukrovku pěstuje.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.