Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Někteří zemědělci asi skončí

Ekonomika

  8:54
PRAHA - Po výrazném zdražení nafty se nad českým zemědělstvím vznáší další hrozba. Pokud v polovině prosince odsouhlasí Světová obchodní organizace (WTO) snížení cel pro dovoz zemědělských produktů do EU a zároveň omezí vývozní dotace, nebudou někteří domácí zemědělci schopni konkurovat levnějším dovozům z mimoevropských zemí.

Protesty. Farmáři v EU se bouří proti drahé ropě. Uvolnění trhu by bylo pro ně další ranou. foto: JOSE LUIS ROCAAFP

Naopak pozitivní vliv by mohli pocítit čeští spotřebitelé kvůli levnějším potravinám v obchodech. Na trh by se totiž mohla dostat například levnější jablka z Nového Zélandu, hovězí maso z Argentiny či drůbež z asijských zemí. Podle Asociace soukromého zemědělství by mohli mít problémy také producenti mléčných výrobků.

Českým zemědělcům se na liberalizaci trhu nelíbí fakt, že musí dodržovat daleko přísnější veterinární, potravinářské a hygienické normy než zemědělci v mimoevropských zemích. "Na uvolnění však daleko více doplatí například francouzští zemědělci, kteří jsou evropskými dotacemi zhýčkáni daleko více než ti čeští," myslí si soukromý zemědělec a tajemník Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek.

Volnému trhu se však zemědělci pravděpodobně nevyhnou. "Je jasné, že dříve či později k omezení cel a vývozních dotací dojde a bude to znamenat problémy pro neefektivní zemědělce a nižší ceny pro spotřebitele," říká viceprezident Agrární komory Pavel Novotný. Omezení cel a dotací by velmi přivítala Potravinářská komora.

"Podle současného stavu vyjednávání ve WTO to však vypadá, že si budou muset spotřebitelé na levnější potraviny ještě nějakou dobu počkat," říká Jaroslav Camplík.
Opatřením, které už Evropská komise schválila, je snížení výkupních cen cukru a cukrové řepy. Toto podle šéfa potravinářské komory Jaroslava Camplíka mají výrazně pocítit koncoví zákazníci v nižších cenách zboží. "Druhou stránkou věci jsou však problémy pěstitelů a zpracovatelů cukrové řepy," říká předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec, který zároveň cukrovku pěstuje.
Autoři:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...