2. března 2009 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nemáme nic, volali skláři před vládou

Demonstrace zaměstnanců ve sklářském průmyslu a porcelánkách před Úřadem vlády v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace zaměstnanců ve sklářském průmyslu a porcelánkách před Úřadem vlády v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Stovky sklářů ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) demonstrovaly před úřadem vlády. Chtěli tím upozornit na údajně pomalý postup státu při řešení dopadů insolvenčního zákona i na svou sociální situaci. Podle předsedy sklářských odborů Vladimíra Kubince se na akci sešlo přes 500 lidí.

Účastníci akce znovu vyzvali vládu k vyplacení mimořádné sociální dávky na pomoc sklářům z BCT. Zopakovali také požadavek na takové změny v zákonech, aby u firem v insolvenci nebyly zohledňovány například pohledávky bank před pohledávkami zaměstnanců. Nejde prý totiž jen o skláře, protože v podobné situaci se můžou ocitnout pracovníci jakékoli další firmy. Rezoluci s požadavky, kterou shromáždění jednomyslně přijalo, adresovali skláři premiérovi Mirkovi Topolánkovi.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas na tiskové konferenci po zasedání vlády prohlásil, že návrh novely zákona na ochranu zaměstnanců při insolvenci zaměstnavatele připravuje. Má například umožnit zaměstnancům získat náhradu mzdy již v měsíci, kdy bylo na firmu vyhlášené insolvenční řízení nebo moratorium. "Dosavadní zákon se ukázal jako velmi nedokonalý," řekl Nečas. Novela by prý měla pomoci ještě i sklářům z BTC. Šéf odborů však na demonstraci uvedl, že jejich situaci prý stejně neřeší.

Demonstranti dávali svou nespokojenost najevo hlasitým pískáním. Na transparentech se objevovali hesla jako "Vy jste vláda, my jsme lid, vy máte všechno, my nemáme nic!", "Heslo vlády Mirka Topolánka - chudým brát, bohatým dávat!" nebo "Naší situaci zákon řeší málo, za defenestraci by to stálo".

Premiér ani ministr Nečas se neukázali
Na shromáždění odboráři podle Kubince pozvali premiéra i ministra Nečase. Ani jeden z nich se však neukázal, a to ani po hlasitém a opakovaném skandování "Pojďte dolů!". "Je hanba, že se z toho domu za námi za celou dobu demonstrace nikdo neobjevil," řekl sklářům senátor Jaromír Štětina, který demonstraci také navštívil. V době konání demonstrace probíhala za dveřmi úřadu vlády schůze kabinetu.

Skláři se před úřadem vlády sešli na demonstraci již podruhé. Dnes dali najevo, že pokud se jejich situace nezlepší, přijdou znovu.

Skupina BCT a majetkově spjatá Porcela Plus byly ještě v polovině loňského roku největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v Česku. Dohromady zaměstnávaly kolem 7000 lidí. Skupina, která bankám dluží kolem čtyř miliard korun, je od loňského září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. V provozu už zůstal jen Karlovarský porcelán a Sklárny Kavalier v Sázavě.

Většina firem je už v konkurzu a insolvenční správci pro ně hledají nové vlastníky. Odbory doufají, že se v nich podaří výrobu obnovit.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!