Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Němci čekají konec boomu v Česku

Praha  Mezi německými investory přibývá těch, kteří očekávají konec výrazného růstu české ekonomiky. Česko přesto nadále zůstává pro německé investory velmi atraktivní a v žebříčku 20 hodnocených zemí mu patří první místo.

Podle německých podniků mezi hlavní úkoly české vlády patří reforma důchodového systému, účinnější potírání korupce a zlepšení situace ve vzdělávání odborných pracovníků, kterých je v Česku nedostatek. Vyplývá to z průzkumu, který mezi německými podniky působícími v ČR provedla Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK).

Německé firmy jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími zahraničními investory v Česku. "Téměř dvě třetiny dotázaných (německých) společností hodnotí současnou ekonomickou situaci v ČR příznivě, prognózy na příští rok ovšem již tak optimistické nejsou," řekl novinářům výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Bezmála čtvrtina německých podniků sice podle něj věří, že se ekonomický vývoj v Česku bude i příští rok zlepšovat a více než polovina podniků předpovídá stejnou konjunkturu jako letos, více než pětina dotázaných německých firem naopak očekává zhoršení ekonomické situace. Loni přitom byla takto pesimistická pouze čtyři procenta německých investorů.

Česká ekonomika v loňském roce vzrostla o rekordních 6,5 procenta, a potřetí za sebou tak překročila šestiprocentní hranici. Na růstu se zejména projevila nejnižší míra nezaměstnanosti za posledních deset let, zvýšení produktivity práce, spotřeba domácností a rychlejší růst vývozu oproti dovozu. Růst je ale podle ekonomů na vrcholu a již letos se sníží.

"Stále více německých podniků vidí vývoj v ČR skepticky a očekávají, že hospodářský boom v ČR se pomalu blíží ke konci," podotkl Bauer. Investiční výdaje německých podniků mají podle něj tendenci stagnovat, protože jen čtvrtina dotázaných očekává v příštím roce jejich zvýšení. Bauer to přičetl zejména nedostatku kvalifikovaných pracovníků a špatnému přístupu německých investorům k podpoře od státu a z fondů EU.

Příznivě německé podniky v Česku hodnotí členství v EU, produktivitu zaměstnanců či dostatek kvalitních dodavatelů. Nejhorší známky pak Česko dostalo od německých firem za boj proti korupci, veřejné zakázky, výkon státní správy, přístup k podpoře od státu a EU a nedostatek odborných pracovníků. Německým podnikům se zamlouvají změny českého daňového systému, které za zlepšení považuje 62 procent dotázaných německých firem. "Daňová situace v ČR byla vždy hodnocena negativně. Letos je to poprvé naopak," podotkl Sebastian Holtgrewe z ČNOPK. 

Průzkumu ČNOPK se letos zúčastnilo 118 společností z průmyslu, obchodu i služeb. Celkem v Česku působí zhruba 2500 aktivních podniků s německou účastí.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Nejvíc investic do Česka přiteklo z Německa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Nejvíc investic do Česka přiteklo z Německa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Nejvíc investic do Česka přiteklo z Německa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...