21. října 2015 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Němci jsou čím dál pilnější. Pracují o dvě hodiny déle než před lety

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK/AP

BERLÍN Pracovní zatížení Němců roste a mnoho rodičů má obavy, že nebude mít dost času pro své děti. Za poslední desetiletí se průměrná délka času stráveného v zaměstnání prodloužila téměř o dvě hodiny a odbory varují, že tento trend bude pokračovat, což povede ke zvyšování stresu pracujících.

Zatímco v roce 2002 Němci průměrně trávili v práci osmnáct hodin a 48 minut týdně, v současnosti to je podle ministerstva pro rodinu 20 hodin a 38 minut.

Do tohoto průměru jsou přitom započítáni i lidé zaměstnaní na částečný úvazek a nezaměstnaní. Pracovní doba se rychleji prodlužuje u žen, kde vzrostla o tři hodiny na šestnáct hodin a devět minut týdně.

Mezi muži se průměrný čas strávený v práci prodloužil o půl hodiny na 25 hodin 13 minut.

Podle odborů přitom prodlužování průměrné pracovní doby není důsledek klesající nezaměstnanosti, ale roste skutečná pracovní zátěž. „Skutečnost je taková, že v současnosti každý šestý pracovník odslouží týdně víc než deset hodin přesčasů,“ upozornila Annelie Buntenbachová z Německého odborového svazu (DGB).

„Současný trend je ve směru prodlužování pracovní doby a zvyšování pracovního stresu,“ upozornila.

Prodlužování doby strávené v zaměstnání zatěžuje především rodiny. Podle informací statistického úřadu je 32 procent mužů a 19 procent žen přesvědčeno, že kvůli práci nevěnují svým dětem dost času. Každý druhý muž a každá čtvrtá žena by uvítali zkrácení pracovní doby, aby mohli volný čas věnovat rodině.

„Rodiče jsou v současnosti mnohem víc zatíženi, než tomu bylo ještě před desetiletím,“ uvedla ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová. Podle ní je jen sedm z deseti rodičů přesvědčeno, že se jim daří skloubit kariéru s rodinou. Ministryně proto vyzývá firmy, aby nabízely takové modely pracovní doby, které umožní mužům i ženám více se věnovat dětem.

ČTK