17. prosince 2007 16:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Němci objevují „otcovskou“

Otec a dítě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otec a dítě. | foto: ČTK

BERLÍN/PRAHA V Berlíně je potkáte téměř všude: na pískovišti, v parku, na ulici i v obchodě. Řeč je o mužích na „otcovské“ dovolené. Jejich rostoucí počet v Německu stále důrazněji popírá klišé, podle něhož je péče o děti výhradně matčinou záležitostí.

„Zůstat s dítětem doma je společensky stále přijatelnější,“ soudí 33letý Berlíňan Markus Pauli, který strávil se synem doma 7 měsíců. Jak řekl LN, tomuto trendu napomáhá liberální klima v německé metropoli, kde jsou muži na pískovištích běžným jevem. On sám by na „otcovskou“ šel klidně „i v bavorské vesnici“.

Jeho slova potvrzuje i německá ministryně pro rodinné záležitosti Ursula von der Leyenová: „Věnovat se nějaký čas dětem je dnes pro muže, který je na začátku své profesní kariéry, mnohem přijatelnější a samozřejmější než dřív,“ prohlásila tato křesťansko-demokratická politička minulý pátek.

Von der Leyenová - sama matka sedmi dětí - je přesvědčena, že za rostoucí zájem Němců o „otcovskou“ dovolenou může především nový zákon o rodičovském příspěvku (Elterngeld). Ten začal platit 1. ledna 2007 a nahradil do té doby vyplácený příspěvek na výchovu (Erziehungsgeld).

Zatímco do loňského roku se muži na žádostech o tuto formu podpory podíleli pouze 3,5 procenty, nyní představují až deset procent všech žadatelů. Nejvíc jich je v Berlíně, nejméně ve spolkové zemi Sársku. Podle von der Leyenové je patrné, že od zavedení nového zákona chce stále víc Němců mít děti. „Snad se z toho vyvine stabilní trend,“ doufá ministryně. Spolková republika patří k zemím s nejnižší porodností v Evropě.

„Sociálně nespravedlivé“ Až do loňského roku mohl rodič, který se rozhodl zůstat s dítětem doma, volit mezi dvěma variantami: buď dostával dva roky maximálně 300 eur měsíčně, nebo bral 450 eur po dobu jednoho roku. Rodiny s nadprůměrnými příjmy na tuto podporu neměly nárok vůbec.

Současný příspěvek představuje 67 procent dosavadního čistého příjmu rodiče, minimálně 300, maximálně pak 1800 eur měsíčně. Vyplácen je každému rodiči rok, v případě, že se však partneři na „rodičovské“ dovolené prostřídají, mohou peníze pobírat až 14 měsíců.

Smysl tohoto opatření je jasný: přimět druhého rodiče, tedy především otce, aby také na čas převzal péči o potomka. Musí tak činit po dobu alespoň dvou měsíců, pro což se rozhoduje 56 procent mužských žadatelů o příspěvek. 20 procent však nastupuje na „otcovskou“ na tři až jedenáct měsíců a dalších 20 procent dokonce na celý rok.

Zákon se tedy u veřejnosti setkal s mnohem větším zájmem, než jeho autoři předpokládali. Což ale také znamená, že rodičovské příspěvky víc zatíží státní rozpočet. Částka ve výši 1,6 miliard eur, která měla tyto platby pokrýt v letošním roce, zjevně nebude stačit. Podle listu Die Welt bude muset být navýšena o dalších 130 milionů eur.

Opoziční liberálové z FDP a Levicová strana navíc dávky kritizují jako sociálně nespravedlivé. Zatímco finančně slabé rodiny měly dříve nárok na 300 eur po dobu dvou let, nyní tuto sumu pobírají jen rok.


CO OBNÁŠÍ BÝT V NĚMECKU RODIČEM

* Na rodičovský příspěvek má nárok každý rodič, který zůstane s dítětem doma.

* Tvoří 67 % předchozího čistého platu, tedy minimálně 300 a maximálně 1800 eur.

* Je vyplácen jeden rok, pokud se o péči střídají oba rodiče, pak je tato doba prodloužena na 14 měsíců.

* Nový zákon platí necelý rok: v platnost vstoupil 1. 1. 2007

 

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.