21. října 2008 20:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Němci:Švýcarsko na černou listinu

PAŘÍŽ/PRAHA Seznam daňových rájů, které odmítají spolupráci s mezinárodními orgány a umožňují praní špinavých peněz, by se měl aktualizovat a rozšířit. Chystají to členské země Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Podle německého ministra financí Peera Steinbrücka by do seznamu daňových rájů mělo být zahrnuto i Švýcarsko, které je samo členem OECD.

„Švýcarsko nabízí takové podmínky, které vybízejí německé daňové poplatníky k daňovým únikům. Proto podle mého názoru do tohoto seznamu patří,“ řekl po jednání OECD Steinbrück. „Švýcarsko s námi spolupracuje jen v případě, že je prokázaný daňový únik. K tomu, abychom takový únik prokázali, potřebujeme přesně ty informace, které Švýcaři mají. Ti je ale odmítají vydat. A to je problém,“ dodal Steinbrück.

Francouzský ministr pro rozpočet a veřejnou správu Éric Woerth prohlásil, že seznam daňových rájů by se měl rozšířit. Neurčil ale, které země by se na něj měly dostat.
Momentálně je na seznamu daňových rájů osmatřicet zemí. Jen tři jsou ale na „černé listině“ nespolupracujících zemí, a to Monako, Andorra a Lichtenštejnsko. Organizace na novém seznamu pracuje a dokončit by jej měla v létě příštího roku, kdy by také měla přijmout odvetná opatření proti nespolupracujícím zemím.

Osmnáct účastníků zasedání přijalo prohlášení, ve kterém „podporují kroky proti vládám, jejichž právní řád a administrativa podporují daňové podvody a úniky“.
Švýcarsko a další členské státy OECD, jako například Rakousko, Lucembursko či Spojené státy, se jednání ministrů financí této organizace nezúčastnily.
Celosvětově se úřady začaly letos zabývat daňovými úniky poté, co v Německu proběhlo šetření transakcí stovek občanů, kteří ukládali peníze v Lichtenštejnsku. V dubnu německá kancléřka Angela Merkelová požadovala po Švýcarsku dvojstranné rozhovory, které by se právě týkaly problematiky daní.

Ministr Steinbrück prohlásil, že Německo se více soustředí na kontrolu svých bank, které mají v Lichtenštejnsku pobočky. Země také zvažuje, že omezí daňové úlevy firmám, které mají vazby na nespolupracující daňové ráje.

Problematiku daňových rájů chce řešit i francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Chce ji zahrnout do připravovaného summitu světových lídrů, který by se měl v listopadu zabývat světovou ekonomickou krizí. Francie ústy svého premiéra Francoise Fillona volala včera po úplné likvidaci daňových rájů v rámci globální reformy finančního sektoru. „Černé díry tohoto typu by vůbec neměly existovat,“ řekl Fillon minulý týden ve francouzském parlamentu.

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANČNÍ CONTROLLER s AJ Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč