11. ledna 2007 10:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Německá ekonomika roste nejrychleji za šest let

Graf - nárůst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graf - nárůst |

BERLÍN Německá ekonomika si vede nejlépe od roku 2000. Tempo růstu dosáhlo 2,5 procenta. Pozitivní kurs nabralo německé hospodářství díky nastartování nutných reforem a oživení domácí i zahraniční poptávky.

Výsledek se shodoval s očekáváním ekonomů.

K růstu loni přispívala silná domácí i zahraniční poptávka. Růst domácí poptávky loni zrychlil na 1,8 procenta z předloňských 0,5 procenta. Tempo nárůstu exportu se zvýšilo na téměř dvojnásobných 12,4 procenta ze 6,9 procenta v roce 2005. Podobný vývoj vykázal i dovoz.

"Zvláště pozitivní je, že vzestup stál na dvou pilířích - na jedné straně na exportech a na druhé na oživení domácí poptávky a růstu kapitálových investic," řekla agentuře Reuters ekonomka firmy Sal. Oppenheim Ulrike Kastensová.

Soukromá spotřeba po předloňské stagnaci rostla o 0,6 procenta. K expanzi přispěla i vláda, jejíž spotřeba zrychlila růstové tempo na 1,7 procenta z předchozích 0,6 procenta. Kapitálové investice vykázaly nárůst o 5,3 procenta po tempu 0,8 procenta v roce 2005.

Ještě rychlejší byl německý růst po přepočtu na stejný počet pracovních dní. HDP v tomto měření vzrostl o 2,7 procenta, sdělil úřad v předběžných výsledcích.

Pro čtvrté čtvrtletí odhadl úřad meziroční tempo růstu na zhruba tři procenta po tempu 2,3 procenta ve třetím čtvrtletí. Mezičtvrtletní tempo mírně zpomalilo na 0,5 procenta z předchozích 0,6 procenta, uvedl činitel úřadu Norbert Räth.

Pro letošní rok čeká úřad přírůstek o dvě procenta. Loňský silný výkon dává největší evropské ekonomice dobrý základ pro to, aby bez větších úhon přežila lednové tříprocentní zvýšení daně z přidané hodnoty, nejrazantnější daňové zvýšení v poválečné době. Předpokládá se, že toto opatření v prvním čtvrtletí oslabí spotřební výdaje, což se podepíše na zpomalení růstového tempa.

"I nadále očekáváme v letošním roce určité oslabení, jsme však vzhledem k pozitivnímu vývoji ukazatelů hospodářské nálady velmi optimističtí. Rok 2007 bude velmi dobrým rokem i přes zvýšení DPH," řekla Kastensová. Dvouprocentní růst letos čeká i Carsten Klude z firmy MM Warburg.

Podle něho však bude hodně záležet na vývoji prvního čtvrtletí, v němž se bude koncentrovat dopad zvýšení DPH. Statistický úřad dnes uvedl, že na výdaje v loňském roce neměla změna DPH žádný významnější vliv.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz