13. listopadu 2008 10:22 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Německá ekonomika se propadla do recese

Německou ekonomiku čekají těžké časy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německou ekonomiku čekají těžké časy | foto: ČTK

BERLÍN Německá ekonomika, která je největší v Evropě, se poprvé za pět let dostala do recese. Spolkový statistický úřad totiž potvrdil, že německý hrubý domácí produkt se ve třetím čtvtletí snížil o 0,5 procenta.

Přitom již v minulém kvartále klesl německý HDP o 0,4 procenta. Recese je obvykle definována jako minimálně dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou. Právě tato situace nyní nastala v Německu.

Propad ekonomiky ve třetím čtvrtletí byl prudší, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali s poklesem o 0,2 procenta. Statistický úřad nicméně opravil tempo poklesu za druhé čtvrtletí na 0,4 procenta z původně ohlášených 0,5 procenta.

"Pokles (ve třetím čtvrtletí) je větší, než jsme očekávali. Poselství je
jasné: jsme v recesi," uvedl analytik Sebastian Wanke ze společnosti Dekabank. "Čtvrté čtvrtletí nepřinese zlepšení. Situace se bude pouze zhoršovat," dodal.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je pro českou ekonomiku recese v Německu nepříjemná o to více, že pramení především z poklesu německého exportu. Česká ekonomika je totiž citlivá na výkonnost německého vývozu, protože mnoho českých průmyslových výrobců se svými dodávkami podílí na exportních zakázkách velkých německých firem. "Recese německé ekonomiky je dalším důvodem, proč očekávat propad výroby v českém průmyslu," uvedl.

Sobíšek ale prozatím stále očekává růst českého HDP v příštím roce o 2,6 procenta. Pravděpodobnost revize odhadu na nižší hodnotu růstu se podle něj stále zvyšuje.

Meziroční tempo růstu německé ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na 1,3 procenta z 3,3 procenta ve druhém čtvrtletí. "Negativní vliv na hrubý domácí produkt měl zahraniční obchod se silně rostoucím importem a oslabujícím exportem," uvedl statistický úřad. Podrobnější údaje o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí úřad zveřejní 25. listopadu.

Německá vláda minulý týden schválila balík opatření na podporu
hospodářského růstu a zaměstnanosti, jenž by měl jenom v příštích dvou letech vygenerovat dodatečné investice v celkové hodnotě 50 miliard eur (zhruba 1,3 bilionu Kč).

Německé ministerstvo hospodářství minulý měsíc snížilo odhad růstu ekonomiky na příští rok na 0,2 procenta z původních 1,2 procenta. Důvodem je očekávaný negativní vliv globální krize. Odhad na letošní rok, který počítá s růstem o 1,7 procenta, však ministerstvo ponechalo.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!