15. února 2011 9:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Německu se daří nejvíc od sjednocení, Česko se veze na jeho vlně

Koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koruna | foto: Lidové noviny

BERLÍN Německá ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku mírně zrychlila tempo růstu na čtyři procenta ze 3,9 procenta. Za celý loňský rok vzrostla největší evropská ekonomika o 3,6 procenta, nejrychleji od sjednocení země v roce 1990.

Z německého růstu tradičně velmi silně těží zejména Česko, které tam směruje většinu svého exportu. Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,9 procenta. Za celý loňský rok HDP stoupl o 2,3 procenta, což odpovídá odhadům analytiků.

Německý spolkový statistický úřad také potvrdil také, že hrubý domácí produkt proti předešlému čtvrtletí vykázal zpomalení růstu na 0,4 procenta z tempa 0,7 procenta ve 3. kvartálu. Oba výsledky skončily mírně pod odhady - u meziročního růstu čekali ekonomové podle ankety agentury Reuters zrychlení na 4,1 procenta, zatímco v mezičtvrtletním srovnání odhadovali růst o 0,5 procenta.

Německou ekonomiku loni z předloňského nejhlubšího poválečného propadu o 4,7 procenta vytáhl zejména silný export. Během roku však k růstu začala výrazně přispívat i domácí spotřeba.

Německá vláda minulý měsíc zvýšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,3 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta. Ministr hospodářství Rainer Brüderle v pondělí řekl, že letošní výkon zřejmě překoná očekávání.

Česko na německé vlně
Na německé ekonomice je do značné části závislý český průmysl, který využívá subdodávek německým firmám, čímž těží z úspěchu německého exportu. Česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí
meziročně vzrostla o 2,9 procenta.

Vyplývá to z dnešních předběžných údajů Českého statistického úřadu. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím růst hrubého domácího produktu činil 0,5 procenta. Výsledky mírně zaostávají za odhady ekonomů. Za celý loňský rok HDP, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, stoupl o 2,3 procenta, což odpovídá odhadům analytiků.

Podle analytiků se výkon německé ekonomiky promítl do českého exportu, který loni vzrostl o 14 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!