Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Německý růst loni zpomalil

Německou ekonomiku brzdí vysoká nezaměstnanost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německou ekonomiku brzdí vysoká nezaměstnanost. | foto: AFP

PRAHA Německé ekonomice, která je nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR, se loni příliš nedařilo. Rostla tempem pouze necelého jednoho procenta, což je méně než 1,6 procenta v roce 2004.

„Česko však zpomalení německé ekonomiky příliš nepostihne,“ uvedl ekonom společnosti Patria David Marek.

Německá vláda i ekonomové navíc předpovídají pro letošní rok oživení, což by mohlo příznivě působit na českou ekonomiku. Zatímco se v loňském roce přijatelně dařilo německým exportérům, němečtí spotřebitelé příliš neutráceli. Lidé totiž poprvé od sjednocení Německa v roce 1991 měli menší příjmy. Přesto úspory Němců rostou a jsou nejvyšší od roku 1995.

Ekonomové se shodují v tom, že zpomalení Německa Česku velké problémy nepřineslo. „Zatímco dříve byla závislost českého hospodářství na Německu značná, dnes již to tak úplně neplatí,“ říká analytik Volksbank Vladimír Pikora.

Podle něho některé německé firmy kvůli špatné situaci domácího hospodářství přesouvají svoji výrobu do Čech. “Paradoxně tak špatná situace v Německu nahrává české ekonomice,“ říká Pikora.

Podle analytika HVB Bank Pavla Sobíška je další důvod, proč se nízký růst v Německu tolik neprojevil na české ekonomice ten, že české firmy dodávaly své výrobky ve velké míře německým exportérům, kterým se relativně dařilo.

Výsledky průzkumu německých institutů Ifo a ZEW však ukazují, že by v letošním roce mělo dojít díky oživení poptávky k rychlejšímu až dvou procentnímu růstu německé ekonomiky. Ekonomové však upozorňují na neřešené problémy německého hospodářství.

“Pokud nebude německá vláda řešit problém nepružnosti pracovního trhu, nezaměstnanosti, vysokých firemních daní a odvodů na sociální pojištění, pak vidím velmi malý prostor pro růst německé ekonomiky,“ říká ekonom federace obchodních komor DIHK Axel Nitschke.
,
Premium

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...