3. července 2007 21:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Němečtí lékaři odchází do USA. Kvůli penězům

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

BERLÍN Helga už má jasno. Jen co dokončí studia, zamíří tato berlínská studentka medicíny do Spojených států. „Nebudu jediná. Mám už několik kamarádů, kteří to udělali a nelitují. Rozdíl v platech v USA a v Německu je tak velký, že za to riziko to stojí,“ říká.

Přátelé, kteří s ní přišli na party do jednoho z barů na Oranienburgerstrasse jí přizvukují.

„Děláš dobře, co tady v Německu, o tom našem Berlínu nemluvě,“ říká jeden z jejích spolužáků.

Německo, ačkoli se podle ekonomů vzpamatovalo a jeho hospodářská situace je nejlepší za mnoho posledních let, řeší problém, který se až donedávna zdánlivě týkal jen chudých východoevropských států. Spolková republika, jež je dnes rovněž poměrně chudým státem těsně nad průměrem Evropské unie, čelí obrovské vlně vystěhovalectví.

Loni zemi oficiálně opustilo na 155 tisíc rodilých Němců, neoficiálně více než čtvrt milionu. Podle některých odborníků připomíná dnešní situace hromadnou emigraci na konci devadesátých let devatenáctého století. Němečtí přistěhovalci tehdy zalidnili severovýchod a středozápad USA nebo Argentinu a jižní Brazílii.

Na rozdíl od minulosti však neodcházejí ti neúspěšní, ale naopak vzdělaní, mladí a podnikaví Němci. Tedy trochu zjednodušeně řečeno – ti nejlepší.