Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Němečtí zemědělci vylévají mléko do polí

Němečtí zemědělci zastavili dodávky mléka do mlékáren. Chtějí více peněz za litr suroviny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Němečtí zemědělci zastavili dodávky mléka do mlékáren. Chtějí více peněz za litr suroviny. | foto: ČTK

BERLÍN/PRAHA Mléko v polích, zavírání mlékáren, prázdné regály obchodů a naštvaní zemědělci, kteří protestují proti nízkým výkupním cenám. Tak vypadá už týden situace v Německu. Vyšší ceny si producenti slibují blokováním dodávek mléka do mlékáren. I čeští exportéři mléka do sousední země museli dodávky likvidovat. Své německé kolegy ale podpoří a sníží dodávky do všech mlékáren v zemi.

První mlékárny v Německu už zastavily výrobu. Mléko, které se rychle kazí, často končí vylité v polích, včetně těch českých, protože i je blokáda provozů německých zpracovatelů zasáhla.

Němečtí zemědělci protestují proti nízkým výkupním cenám. "Cena mléka je na jednom trhu a není možné dopustit, aby klesla na tu úroveň, která je v současné době třeba v severních zemích Německa," řekl předseda Českomoravského svazu zemědělských družstev Miroslav Jirovský s tím, že svaz snahu německých zemědělců plně podporuje. Už v pondělí podle jeho slov zlikvidovali zemědělci z družstva Jih asi 150.000 litrů mléka. A dnes například severočeský podnik Taurus zlikvidoval 5000 litrů mléka.

Uvozovky dolníČeští farmáři své německé kolegy podporují. Slibují, že ani litr mléka pro německé zpracovatele se nedostane na český trh.Uvozovky horní

Místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeněk Houška  řekl, že někteří zemědělci z Prachaticka a Strakonicka museli zlikvidovat mléko určené pro německý trh. Dodávky měly skončit na polích nebo mléko farmáři vylili do kejdových nádrží.

Třebaže i českým zemědělcům vznikají milionové ztráty, chtějí od pátku své německé kolegy podpořit snížením dodávek mlékárnám o deset procent. "Dodávky snížíme do odvolání, ze solidarity k německým kolegům a jejich požadavkům. Chceme je takto podpořit," uvedl místopředseda Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeněk Houška. Akci organizuje vedle družstva
Jih také celostátní Zemědělský svaz a Agrární komora. Dá očekávat, že mléka bude dostávat méně většina mlékáren v zemi, uvedly internetové stránky deníku E15.

Milionové ztráty denně
Němečtí farmáři tvrdí, že na cenách mléka prodělávají a žádají, aby
supermarkety přestaly tlačit ceny dolů. Za litr požadují 43 centů (což je téměř 11 korun). Nyní dostávají jen od 25 do 35 eurocentů, v přepočtu tedy od 6,20 do 8,70 Kč za litr. Již týden proto nedodávají surovinu mlékárnám, od víkendu pak tyto provozy blokují.

Cisterny nemohly kvůli blokádě německých farmářů vjet do areálu mlékárny Goldsteig v bavorském Chamu. Tam dodávají členové jihočeského družstva denně přes 300.000 litrů mléka, zhruba třetinu produkce. Dnes se prý do Česka vracela celá zásilka. "Pokud nedodáme denní produkci do Německa, ztráta je asi 2,7 milionu korun. To však není to hlavní," uvedl Houška. Dodal, že čeští farmáři své německé kolegy podporují. Slibují, že ani litr mléka pro německé zpracovatele se nedostane na český trh.

Prořídly regály, lidé nakoupili do zásoby
Nastaly výpadky v dodávkách, a těch každou hodinu přibývá," řekl jednatel MIV Eckhard Heuser ekonomickému deníku Financial Times Deutschland (FTD). To se týká čerstvého i trvanlivého mléka.

Oslabené dodávky mléka prý pociťují supermarkety na severozápadě Německa, prořídlé regály s mlékem v některých prodejnách hlásí diskontní řetězec Plus. "Pokud sklady brzy nebudou zásobeny novým mlékem, regály s mlékem budou prázdné," varoval rovněž maloobchodní řetězec Edeka. V uplynulém týdnu přitom lidé údajně nakupovali více než trojnásobné množství trvanlivého mléka do zásoby. Ze skladů Edeky tak už trvanlivé mléko téměř zmizelo.

Obvykle dodávají chovatelé dobytka mlékárnám denně 100.000 tun mléka, nyní je to zhruba 40.000 tun, z čehož jenom mlékárnám plyne ztráta ve výši 20 milionů eur (zhruba 500 milionů korun) denně. Někteří zpracovatelé dnes museli zastavit výrobu, například velké mlékárny Hochwald a Milch-Union Hocheife v Porýní-Falci na západě Německa. Zemědělci přitom zjevně nemohou stávkovat donekonečna, podle FTD je pro ně finančně únosný nanejvýš dvoutýdenní protest.

Němečtí farmáři tvrdí, že na cenách mléka prodělávají a žádají, aby supermarkety přestaly tlačit ceny dolů. Za litr požadují 43 centů (což je necelých 11 korun). Nyní dostávají jen od 25 do 35 eurocentů, v přepočtu tedy od 6,20 do 8,70 Kč za litr.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...