Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nemyslete na peníze, budete šťastní. Západní myšlení je omezující, tvrdí filosof

Ilustrační foto: Euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Co kdyby peníze nehrály žádnou roli, co byste dělali? Co by se změnilo? A co by zůstalo stejné? Filosof Alan Watts se touto otázkou intenzivně zaobíral. Je toho názoru, že myšlení západních kultur je příliš omezující a čím dál více se odklání od lidského přirozeného pohledu na svět.

Mnohem důležitější je podle Wattse poznat sám sebe a být si vědom toho, co je opravdu důležité. Proto se rozhodl pomoci lidem, kteří ještě hledají svou životní cestu, uvedl server Business Insider.

Takovými lidmi bývají často i studenti, kteří již mají svá studia prakticky ukončená a zbývá jim jen vkročit do nového života s nejasnou představou o tom, jak by měl vypadat.

Proto je podle Wattse důležité zeptat se sám sebe: „Po čem toužím, co chci?“ Studenti jsou však při této otázce omezeni svým navyklým způsobem uvažování. Proto svou otázku Watts přeformuloval: „Co bys dělal, kdyby peníze nehrály žádnou roli? Jak by sis v takovém případě užil svůj život?“

Pro Wattse je fascinující, kolik studentů okamžitě vyhrkne, že by v takovém případě malovali obrazy, psali básně či knihy. Jsou si však vědomi toho, že se jedná o profese, kterými se těžko vydělává na život. „Jeden ze studentů mi například řekl, že by chtěl žít v přírodě a jezdit na koních“.

Jakmile tímto způsobem někdo ze studentů objeví svou vysněnou práci, filosof jim radí, aby ji začali dělat a zapomněli na peníze.

„Pokud se budeš držet přesvědčení, že peníze jsou tím nejdůležitějším ve tvém životě, tak budeš jenom ztrácet čas. Budeš dělat věci, které nemáš rád, jenom abys přežil a abys mohl pokračovat v tom, co nemáš rád. A to je jednoduše hloupé,“ míní Watts.

Pokud budou dělat něco, co je skutečně baví, tak se podle filosofa můžou v dané činnosti stát mistry.

„A mistrem se staneš jen pokud se do nějaké činnosti plně a s veškerou svou vášní ponoříš. Pak také dostaneš zaslouženou odměnu, ať už v jakékoli podobě,“ dodává Watts závěrem.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...