Pondělí 6. července 2020Den upálení mistra Jana Husa 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nemyslete na peníze, budete šťastní. Západní myšlení je omezující, tvrdí filosof

Ilustrační foto: Euro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Euro. | foto: Shutterstock

PRAHA Co kdyby peníze nehrály žádnou roli, co byste dělali? Co by se změnilo? A co by zůstalo stejné? Filosof Alan Watts se touto otázkou intenzivně zaobíral. Je toho názoru, že myšlení západních kultur je příliš omezující a čím dál více se odklání od lidského přirozeného pohledu na svět.

Mnohem důležitější je podle Wattse poznat sám sebe a být si vědom toho, co je opravdu důležité. Proto se rozhodl pomoci lidem, kteří ještě hledají svou životní cestu, uvedl server Business Insider.

Takovými lidmi bývají často i studenti, kteří již mají svá studia prakticky ukončená a zbývá jim jen vkročit do nového života s nejasnou představou o tom, jak by měl vypadat.

Proto je podle Wattse důležité zeptat se sám sebe: „Po čem toužím, co chci?“ Studenti jsou však při této otázce omezeni svým navyklým způsobem uvažování. Proto svou otázku Watts přeformuloval: „Co bys dělal, kdyby peníze nehrály žádnou roli? Jak by sis v takovém případě užil svůj život?“

Pro Wattse je fascinující, kolik studentů okamžitě vyhrkne, že by v takovém případě malovali obrazy, psali básně či knihy. Jsou si však vědomi toho, že se jedná o profese, kterými se těžko vydělává na život. „Jeden ze studentů mi například řekl, že by chtěl žít v přírodě a jezdit na koních“.

Jakmile tímto způsobem někdo ze studentů objeví svou vysněnou práci, filosof jim radí, aby ji začali dělat a zapomněli na peníze.

„Pokud se budeš držet přesvědčení, že peníze jsou tím nejdůležitějším ve tvém životě, tak budeš jenom ztrácet čas. Budeš dělat věci, které nemáš rád, jenom abys přežil a abys mohl pokračovat v tom, co nemáš rád. A to je jednoduše hloupé,“ míní Watts.

Pokud budou dělat něco, co je skutečně baví, tak se podle filosofa můžou v dané činnosti stát mistry.

„A mistrem se staneš jen pokud se do nějaké činnosti plně a s veškerou svou vášní ponoříš. Pak také dostaneš zaslouženou odměnu, ať už v jakékoli podobě,“ dodává Watts závěrem.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!