Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nenechte se okrást. Zázračná krabička vám tisíce za elektřinu neušetří

Zázračná krabička vám má zlevnit účty za elektřinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zázračná krabička vám má zlevnit účty za elektřinu. | foto: reductionenergycost.com

PRAHA Až 75 procent nákladů na elektřinu slibuje ušetřit přístroj Energy Saver Pro, který nabízejí na internetu neznámí podvodníci. Odborníci kroutí hlavou, Česká obchodní inspekce se hodlá obrátit na policii.

„Jmenuji se Martin Stránský a v následujících odstavcích svého osobního blogu budu plivat do tváře všem zlodějům, podvodníkům a lhářům, kteří z vás, běžného člověka, vysávají peníze a kteří vás a vaši rodinu nutí platit nespravedlivé, až zločinně vysoké účty za elektřinu,“ dočtete se na webu propagujícím přístroj, který stačí zapojit do zásuvky a spotřeba elektřiny ve vaší domácnosti klesne až o 75 procent.

Má to však hned několik háčků. Ten první je, že stejný usměvavý muž, jenž si přístroj Energy Saver Pro pochvaluje, se v Bulharsku najednou jmenuje Martin Staměnov. A stejně je to i s dalšími „spokojenými zákazníky“, kteří na stránkách sdílejí svoje nadšení z levných účtů za energie.

ČTĚTE TAKÉ:

Propagační web uvádí řadu fyzikálních nesmyslů a energetické společnosti se nezdráhají mluvit o podobných podvodnících jako o „šmejdech“. „V elektřině nejsou žádné 'šumy', jak uvádí web přístroje, ani další negativní jevy. A když má takový přístroj kouzelnou sílu a pouhým zapojením do zásuvky ovlivní ke snížení spotřeby všechny spotřebiče doma, proč to nedokáže i třeba u sousedů? Vždyť elektrická instalace je propojená,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

Rakušané uvěřili 'filtru Temelínu'

Prodej zázračného přístroje připomíná „filtr jaderné elektřiny“, který před lety prodávali podvodníci v Rakousku. „Naletělo jim nemálo rádoby ekologicky uvažujících spotřebitelů především v Rakousku, ale i jinde v Evropě, než se prokázalo, že jde jen o pouhý podvod a obchod s lidskou nevědomostí,“ dodává Holubec.

Elektřina

I kdyby lákavé nabídce podlehlo jen několik málo důvěřivých lidí, je to podle Holubce výnosný byznys: „přístroj vyjde na necelou tisícovku, při stovce prodaných slušný výdělek, protože věřím, že krabička bude obsahovat pár bezcenných a nefunkčních součástek a nákladově vyjde tak na stovku.“

Soud je marný boj

Česká obchodní inspekce již v minulosti řešila případy podobných „zázračných přístrojů“. Na jaře letošního roku podala trestní oznámení kvůli prodeji zařízení, které slibovalo úsporu až 25 procent elektrické energie. Podobné filtry prý sice mohou optimalizovat spotřebu u energeticky náročnějších provozů s vysokým příkonem, běžné domácí spotřebiče ale příliš neovlivní.

Na podnět serveru Lidovky.cz se nyní inspekce zabývá i prodejci krabičky Energy Saver Pro. „Zatím jsme udělili několik drobných pokut v řádech tisíců. S touto firmou jsme se ale zatím nesetkali. Nepodařilo se nám zatím vypátrat, kdo zatím stojí. Doporučujeme lidem, aby se obrátili na policii,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí inspekce Denis Gaidoš.

ČTĚTE TAKÉ:

Za podvodný prodej může obchodní inspekce udělit pokutu až do výše pěti milionů korun. Trestní oznámení kvůli klamavým obchodním praktikám už podalo i spotřebitelský časopis dTest.

Dohledat prodejce zázračných krabiček však bude obtížné. „To podnikání dlouho nevydrží a zůstane jen prázdná firma. Kdo se bude soudit, tak třeba za rok vyhraje, ale po společnosti nic nevymůže, takže je to marný boj,“ míní Petr Němec ze společnosti Český spotřebitel, která provozuje web HromadnéŽaloby.cz.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...