Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Není tolik mladých, kteří by kupovali byty

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

Za pokles realitního trhu můžou podle člena správní rady Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí Jiřího Pácala krom chování bank v době krize i demografické důvody.

LN Je možný ještě další výrazný pokles realitního trhu?

Největší pokles cen už proběhl na podzim. Bylo jasné, že kdo chtěl prodat, musel jít s cenou dolů. Teď je situace podobná jako na podzim. Oproti roku 2007 šel trh asi o dvacet procent dolů, možná i o víc, a to plošně. Výrazný pokles se ale už nedá čekat, trh bude z hlediska počtu transakcí slabý.

LN Jaké jsou důvody?

Jsou plošné. První je demografický. Jednoduše je méně mladých lidí, kteří by kupovali nemovitosti, přibližně o pětadvacet procent. Druhým důvodem je samozřejmě chování bank. Ty jsou výrazně opatrnější v poskytování nových úvěrů. Pokud se zhorší dostupnost úvěrů, lidé nemohou dosáhnout na vyšší ceny a ty se tak musejí snížit. Z trhu odešli i spekulanti, kteří si kupovali nemovitosti s tím, že je za několik let prodají s ohromným ziskem. Tomu už dnes nikdo nevěří.

LN Jak poklesla poptávka po bytech?

Poptávka klesla asi o čtyřicet procent, ceny o pětadvacet. Zdálo by se, že je tu další prostor pro pokles cen, jenže proti poklesu poptávky jde i pokles nabídky. Realitní trh se týká hlavně starších nemovitostí a nejde ani tak o to, že by lidé odkládali nákup nového bytu, ale naopak, odkládají z důvodu nižších cen prodeje.

LN Platí to i pro rodinné domy?

Ty jsou jediné, kde k poklesu nedošlo. S rodinnými domy se totiž velmi málo obchoduje. Sice v nich bydlí nejvíce lidí, ale jak si ho jednou někdo koupí, tak už ho obvykle neprodává. Rodinné domy se také staví stále ve stejném tempu.

LN Budou se dále rozevírat nůžky mezi cenami starých a nových bytů?

Staré byty měly cenu velmi nadsazenou. Trh se starými a novými byty se ale bude chovat podobně a k většímu rozdílu cen už tolik nedojde. Developeři se ale poslední dobou uchylují u nových bytů k velmi zvláštním postupům. Například po podpisu kupní smlouvy zjistíte, že součástí domu není kotelna, kterou vlastní jiná firma, která vám bude draze dodávat teplo. Nebo výtah v domě je na leasing, který majitelé bytů pak ještě splácejí i po dostavbě domu.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...