5. února 2010 14:31 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Není všechno zlato, co se třpytí. Čtvrtina zkontrolovaných šperků jsou šmuky

Není všechno zlato, co se třpytí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Není všechno zlato, co se třpytí | foto: Shutterstock

ČESKÉ BUDĚJOVICE Při kontrole šperků z bílého zlata na jihu Čech odhalily Česká obchodní inspekce a Puncovní úřad z 31 odebraných vzorků sedm nevyhovujících šperků. Obchodníci místo bílého zlata prodávali výrobky z barevných zlatých slitin opatřených bílou vrstvou rhodia.

Pracovníci si pro kontrolu vybrali dva obchody v centru Českých Budějovic a u obou nalezli nevyhovující druhy šperků. "Jednalo se o pět prstenů a dvoje náušnice," sdělil vedoucí oddělení všeobecné kontroly ČOI pro kraj Jihočeský a Vysočinu Pavel Jahn. Zboží vydávané za bílé zlato má sice předepsanou ryzost a není v rozporu s puncovním zákonem, obchodníci ale klamou spotřebitele, neboť uvedli nepravdivý údaj o prodávaném zboží, informoval ředitel puncovní inspekce Dušan Bouša.

Rozdíl nepoznají ani zlatníci

Podle něj zákazníci netratí finančně, neboť cenový rozdíl mezi bílou a barevnou slitinou je minimální. Povrchová vrstva rhodia na barevné zlaté slitině se ale po čase setře a na těchto špercích se pak objeví barevné skvrny, které již nejdou odstranit. Často o tom, že prodávají nevyhovující zboží, neví ani sami prodejci. Většina takto prodávaného zboží bývá z dovozu. Dodavatelé mají plné sklady zlatých šperků, ale poptávka je nyní spíše po špercích z bílého zlata, proto se je snaží udat obchodníci tímto způsobem, informoval Bouša.

Pracovníci ČOI a Puncovního úřadu nevylučují, že budou v kontrolách pokračovat. Snaží se tím zamezit tomuto klamavému prodeji a upozornit prodejce, aby se více zajímali o zboží, které odebírají a dále prodávají. V jedné českobudějovické provozovně bylo dále zjištěno chybějící označení některých výrobků cenami.

Inspektoři prováděli tyto kontroly po celé republice. Z 19 kontrol zjistili různé nedostatky v osmi prodejnách. Odebrali 291 kusů šperků, přičemž zjistili 35 šperků vyrobených z barevných slitin.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!