12. dubna 2011 12:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nespěchejte, nové byty zlevní ještě o třetinu

Nové byty - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové byty - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Na českém realitním trhu je možné očekávat další pokles cen nemovitostí. Některé nové byty můžou v příštích čtyřech až pěti letech zlevnit až o 30 procent. Snížení cen ale čeká i část panelákových bytů, kancelářských budov nebo skladů.

 Důvodem je přebytek nemovitostí na trhu a slabý hospodářský růst. Na tiskové konferenci to dnes řekl vedoucí katedry oceňování Bankovního institutu vysoké školy Petr Ort.

Největší pokles cen podle odborníka čeká nové byty postavené na okrajích nebo za hranicemi měst, kde například chybí občanská vybavenost a do města se lze dostat jen autem.

Čtěte více:


Tlak na snižování cen podle Orta nezvrátí ani chystané zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty. Stavitelé bytů přitom tvrdí, že se zdražení kvůli změně DPH nevyhnou. Růst cen bydlení je možné naopak očekávat ve starší zástavbě, jako je v Praze například Žižkov, Karlín nebo Smíchov.

Další bublina nebude
Díky silné nabídce nemovitostí na trhu podle odborníka není pravděpodobné, že by se v Česku vytvořila další realitní bublina, jako tomu bylo například v roce 2007.

Další brzdou pro vznik nové bubliny je opatrný přístup bank. "Vzhledem k tomu, že se u všech bank, které v České republice působí, zlepšila kvalita ocenění nemovitých zástav i management rizika, lze předpokládat, že ani v budoucnu české banky svojí úvěrovou politikou nepodpoří vznik další bubliny," uvedl Ort.

Nabídkové a realizované ceny se liší
Nabídkové ceny bytů v Česku v letošním prvním čtvrtletí podle Českého statistického úřadu klesly o 1,8 procenta. V Praze se snížily o 1,5 procenta, mimo hlavní město o 2,1 procenta.

Podle mnoha odborníků se ale nabídkové a realizované ceny, tedy takové, za které se byty skutečně prodají, můžou výrazně lišit. Údaje o realizovaných cenách zveřejňují statistici s větším zpožděním než u nabídkových.

Skutečné ceny bytů jsou proti nabídkovým nižší až o 23 procent, uvedl dnes Ort z Bankovního institutu vysoké školy. Ceny rodinných domů jsou nakonec v průměru o 15 procent nižší, než za kolik se nabízí. Nejmenší rozdíl mezi nabídkovými a skutečnými cenami je u pozemků.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?