Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

New York ochromila stávka MHD

Dvojice obchodníků pracuje na laptopech v taxíku uvízlém v dopravní zácpě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojice obchodníků pracuje na laptopech v taxíku uvízlém v dopravní zácpě. | foto: ČTK

NEW YORK Obyvatelé a návštěvníci New Yorku se museli vyrovnat se stávkou v městské dopravě. Miliony cestujících museli dojít do práce pěšky nebo použít netradiční prostředky, jako například kolo nebo vodní taxíky, či se domluvit na společné dopravě osobními auty.

Stávku za vyšší platy a zaměstnanecké výhody označil soudce za nezákonnou a vyměřil odborové organizaci zaměstnanců v dopravě (TWU) s 33.000 členy pokutu milion dolarů za každý stávkový den. Soudce tak rozhodl na základě zákona státu New York, který zaměstnancům ve veřejných službách stávku nepovoluje.

Při minulé stávce v dubnu 1980 bylo město bez hromadné dopravy 11 dní. Nynější stávka se týká pouze metra a autobusů. Příměstská železnice, soukromé autobusové spoje a vlaková linka z letiště JFK do okrajových částí města fungují normálně. V provozu je i přívoz ze čtvrti Staten Island na Manhattan a podzemní dráha z New Jersey na nádraží Penn Station.

Newyorskou hromadnou dopravu využívá denně v průměru sedm milionů cestujících. Její páteř tvoří metro, které loni oslavilo sté narozeniny. V současné době měří 370 kilometrů, má 468 stanic a na 26 linkách jezdí každý den na 600 vlaků. Denně se jimi sveze 4,5 milionu lidí.

Organizátorům hrozí vězení
Odborovým předákům organizujícím stávku v newyorské hromadné dopravě hrozí vězení.
Soudce Nejvyššího soudu státu New York Theodore Jones dnes nařídil právníkům zastupujícím odborový svaz TWU, aby ve čtvrtek přivedli k soudu předsedu svazu Rogera Toussainta a další představitele, aby se zodpovídali z pohrdání soudem.

Jones prohlásil, že za odmítání ukončit stávku je může poslat do vězení. Takový scénář označil za "zjevně možný". Stávka v newyorském metru a autobusové dopravě dnes
pokračovala druhým dnem.

Městský dopravní podnik MTA dnes oznámil, že asi 1000 zaměstnanců navzdory stávce v úterý nastoupilo do zaměstnání. Nadřízení jim dali práci při úklidu a vyřizování v kancelářích.
Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?