Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nezaměstnanost i inflace nepatrně klesly

Praha  Nezaměstnaných v únoru mírně ubylo. O desetinu klesla i míra inflace. Oba údaje ale klesly jen o jednu desetinu procenta.

Míra nezaměstnanosti klesla ke konci února na 9,1 procenta z lednových 9,2 procenta. Bez práce je 493.114 osob , kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání. To je o 5516 osob méně než ke konci ledna. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů ministerstva práce a sociálních věcí. Analytici odhadovali pokles nezaměstnanosti na devět procent.

Meziročně klesl počet lidí bez práce o 24.778 osob. Loni v únoru byla nezaměstnanost na úrovni 9,6 procenta.

Situace na Mostecku se nelepší
Nejvyšší nezaměstnanost sužovala Mostecko, kde její míra činila 21,2 procenta. Následovalo Karvinsko s 18,8 procenta a Jesenicko s 18,4 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost, pouze 2,6 procenta, vykázal okres Praha-východ. Druhá nejnižší nezaměstnanost, 2,7 procenta, byla v okrese Praha-západ. Hlavní město Praha vykázalo míru 3,2 procenta.

Meziměsíční pokles počtu nezaměstnaných zaznamenalo celkem 58 úřadů práce. Nejvíce klesla míra na Rokycansku (o 3,8 procenta), na Kolínsku (o 3,2 procenta) a Havlíčkobrodsku (o tři procenta). Naopak nárůst počtu lidí bez práce zaznamenalo 18 úřadů práce, z toho nejvýraznější byl na Přerovsku a Kroměřížsku, kde se jejich počet zvýšil shodně o procento.

Podporu dostává třetina evidovaných
Evidenci úřadů práce opustilo celkem 48.813 uchazečů. Z toho 31.296 nastoupilo do nového zaměstnání a 17.517 úřady vyřadily bez umístění. Úřady registrovaly 265.675 nezaměstnaných žen, které tak tvořily 50,3 procenta všech nezaměstnaných. Nově se na úřadech přihlásilo 45.732 osob. Nezaměstnaných absolventů škol evidovaly úřady 37.569, a ti se tak na nezaměstnanosti podíleli 7,1 procenta.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 161.217 nezaměstnaných, což bylo 30,5 procenta osob v evidenci.

Harmonizovaná míra nezaměstnanosti, kterou zpracovává statistický úřad EU Eurostat pro mezinárodní srovnání, činila v Česku za leden 7,9 procenta. V celé pětadvacítce zemí EU byla na úrovni 8,7 procenta. Na sousedním Slovensku činila ke stejnému měsíci 16,7 procenta, v Polsku dokonce 17,4 procenta. Naopak v Nizozemsku byla na úrovni 4,7 procenta.

Zdražily zájezdy, levnější je oblečení
Meziroční inflace se v únoru nepatrně snížila na 2,8 procenta z lednových 2,9 procenta. Zdražovaly především zimní dovolené, ale i pohonné hmoty a čerstvá zelenina. Naopak klesaly ceny oblečení a obuvi, telekomunikačních služeb nebo ovoce.

Proti lednu se podle ČSU ceny v obchodech zvýšily o 0,1 procenta Ve srovnání s Evropskou unií je inflace v ČR lehce nadprůměrná. Nejrychleji rostou ceny v Lotyšsku (v lednu o 7,6 procenta), na Slovensku přesáhla lednová inflace čtyři procenta. Naopak v Polsku nebo Švédsku se ceny meziročně zvýšily jen zhruba o procento.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.