2. května 2008 13:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nezaměstnanost je nejnižší za 11 let

Úřad práce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce | foto: Lidové noviny

PRAHA Míra nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) v prvním čtvrtletí klesla na 4,7 procenta, což je nejnižší úroveň od poloviny roku 1997. Proti stejnému období roku 2007 byla níže o 1,3 procentního bodu. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ministerstva práce a sociálních věcí, které používá odlišnou metodiku, byla v prvním čtvrtletí míra nezaměstnanosti šest procent.

Počet nezaměstnaných osob se meziročně snížil o 67.500, čili o více než pětinu, na 243.800; z toho bylo 134.500 žen. Práci v prvním čtvrtletí mělo celkem 4,96 milionu lidí, což bylo o 93.400 více než v prvním čtvrtletí roku 2007.

Silný růst ekonomiky spojený s rostoucí nabídkou práce se odráží v příznivém trendu snižování nezaměstnanosti, který pokračuje již od roku 2004, komentoval výsledky analytik ČSOB Petr Dufek. Za současnou situací na trhu práce podle něj stojí zejména investoři, kteří nabízejí v posledních letech desítky tisíc nových pracovních míst, spolu s vládní politikou
utahování dříve velkorysé sociální sítě.

Nezaměstnanost bude dál klesat, ale už jen pomalu
Jak ale připomněl, snižující se nezaměstnanost vede až k regionálnímu a oborovému nedostatku nových pracovníků, zatím ale nevyvolává nadměrné mzdové tlaky. Kvůli klesající nezaměstnanosti a rychlému rozvoji nových výrobních kapacit musí ekonomika stále více spoléhat na zahraniční pracovníky, hlavně ze Slovenska, Ukrajiny a Polska. I nadále Dufek
předpokládá pokračování poklesu nezaměstnanosti, ale v důsledku očekávaného zpomalení ekonomiky se prý tento trend bude dále zpomalovat.

Uvozovky dolníSnížení nezaměstnanosti se nejvíce projevilo v oblastech s přetrvávající vysokou nebo nadprůměrnou mírou nezaměstnanosti, tedy v Ústeckém a Moravskoslezském kraji.  Uvozovky dolníPokles nezaměstnanosti se projevil více u žen (pokles o 37.300), nejvíce ve věkové skupině 50 až 54 let. Celkový počet nezaměstnaných mužů se meziročně snížil o 30.100, nejvíce ve stejné věkové jako u žen, a to o 6500 lidí. Převážná část všech nezaměstnaných, 71,6 procenta, jsou osoby se středním vzděláním bez maturity nebo se základním vzděláním. Celkový počet nezaměstnaných déle než čtyři roky se snížil o 11.500 na 46.600, což představuje 19,1 procenta z celkového počtu nezaměstnaných.

Regionální míra nezaměstnanosti se pohybovala od 1,8 procenta v Praze a 2,8 procenta ve Středočeském kraji do 8,1 procenta v Moravskoslezském a 8,6 procenta v Ústeckém kraji. Snížení míry nezaměstnanosti se projevilo ve všech krajích republiky, nejvíce v oblastech s přetrvávající vysokou nebo nadprůměrnou mírou nezaměstnanosti, tedy v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Míra nezaměstnanosti se podstatně snížila i ve Zlínském kraji.

Nízkou míru nezaměstnanosti mají trvale vysokoškoláci (1,5 procenta) a osoby s úplným středním vzděláním s maturitou (tři procenta). Vysoká míra nezaměstnanosti přetrvává ve skupině osob se základním vzděláním (20,3 procenta) a mírně nadprůměrná je i v početné skupině osob se středním vzděláním bez maturity, a to včetně vyučených (4,8 procenta).
ČTK