1. února 2008 9:07 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nezaměstnanost je nejnižší za deset let

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: AFP

PRAHA Míra nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) ve čtvrtém čtvrtletí 2007 klesla na desetileté minimum 4,9 procenta. Proti stejnému období roku 2006 byla nižší o 1,7 procentního bodu, informoval o tom Český statistický úřad.

 Podle ministerstva práce a sociálních věcí, které používá jinou metodiku, byla ve čtvrtém čtvrtletí míra nezaměstnanosti 5,8 procenta.

Počet nezaměstnaných osob dosáhl 252.800, z toho bylo 143.600 žen. Jde o nejnižší úroveň od poloviny roku 1997. V porovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2006 se celkový počet nezaměstnaných snížil o 86.500 a meziročně poklesl o více než čtvrtinu. Obecně se nezaměstnanost podle ČSÚ rychleji snižovala u osob v mladším a středním produktivním věku.

"Tato impozantní data kladou otázku, kde končí dobré zprávy a začínají špatné. Celková míra nezaměstnanosti se zřejmě již dostala na svou přirozenou hranici a může začít tlačit na inflaci," sdělil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj ekonomika zřejmě postupně ztrácí schopnost růst díky vyšší produktivitě a její budoucí růst bude náročnější na pracovní sílu. Bude tedy čím dál závislejší na dovozu pracovních sil ze zahraničí, podotýká Sobíšek.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka pozitivní výsledek z českého trhu práce kazí fakt, že zhruba polovinu nezaměstnaných představují lidé, kteří nemohou najít práci déle než rok. V podílu dlouhodobě nezaměstnaných se tak Česko řadí na přední příčky v Evropě. Rekordmanem sice bylo ve třetím čtvrtletí Slovensko se 71,8 procenta, avšak ani pátá příčka Česka s podílem téměř 51 procent není příznivá, uvedl Dufek.

Celkem mělo ve třetím čtvrtletí práci 4,967 milionu lidí, což bylo o 105.600 více než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2006, meziročně nárůst činil 2,2 procenta.
Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ SPECIALISTA - CAN SBĚRNICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 75 000 Kč