Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nezaměstnanost mezi mladými je rekordní a zřejmě dál prudce roste

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

ŽENEVA Nezaměstnanost mezi mladými lidmi vystoupila z celosvětového pohledu na nový rekord a bude se zřejmě dál zvyšovat. Uvedla to dnes Mezinárodní organizace práce (ILO). Na konci loňského roku bylo v celém světě podle ILO asi 620 milionů ekonomicky aktivních lidí ve věku 15 až 24 let a zhruba 81 milionů jich nemělo práci.

Ve své nové zprávě s názvem ILO Global Employment Trends for Youth 2010 organizace uvedla, že na konci loňského roku byla míra nezaměstnanosti pro tuto věkovou skupinu na rovných 13 procentech. V předchozí zprávě, kde se údaje vztahovaly ke konci roku 2007, bylo bez práce o 7,8 milionu mladých méně a míra nezaměstnanosti mezi nimi činila 11,9 procenta.

Čtěte více:

Současné trendy budou mít navíc podle ILO na mladé lidi citelné dopady, protože na trh práce brzy dorazí další absolventi, kteří rozšíří řady nezaměstnaných. ILO proto varuje i před rizikem krizového odkazu takzvané ztracené generace. Tu budou tvořit mladí lidé, kteří se neuchytili na trhu práce a ztratili veškeré naděje, že budou kdy schopni pracovat a vydělat si na slušné živobytí.

ILO předpokládá, že míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi by se mohla do konce letošního roku vyšplhat až asi na 13,1 procenta. S mírným zlepšením organizace počítá v příštím roce, kdy se míra nezaměstnanosti ve zmíněné věkové kategorii může snížit na 12,7 procenta.

Organizace rovněž zjistila, že nezaměstnanost mezi mladými na problémy v ekonomice reaguje mnohem citlivěji, než nezaměstnanost mezi dospělými. ILO v této souvislosti upozorňuje, že až nastane na trhu práce oživení, pocítí zlepšení nejprve dospělí. Mezi mladými se situace na trhu práce zlepšuje s určitým časovým odstupem.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...