12. srpna 2010 10:38 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nezaměstnanost mezi mladými je rekordní a zřejmě dál prudce roste

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

ŽENEVA Nezaměstnanost mezi mladými lidmi vystoupila z celosvětového pohledu na nový rekord a bude se zřejmě dál zvyšovat. Uvedla to dnes Mezinárodní organizace práce (ILO). Na konci loňského roku bylo v celém světě podle ILO asi 620 milionů ekonomicky aktivních lidí ve věku 15 až 24 let a zhruba 81 milionů jich nemělo práci.

Ve své nové zprávě s názvem ILO Global Employment Trends for Youth 2010 organizace uvedla, že na konci loňského roku byla míra nezaměstnanosti pro tuto věkovou skupinu na rovných 13 procentech. V předchozí zprávě, kde se údaje vztahovaly ke konci roku 2007, bylo bez práce o 7,8 milionu mladých méně a míra nezaměstnanosti mezi nimi činila 11,9 procenta.

Čtěte více:

Současné trendy budou mít navíc podle ILO na mladé lidi citelné dopady, protože na trh práce brzy dorazí další absolventi, kteří rozšíří řady nezaměstnaných. ILO proto varuje i před rizikem krizového odkazu takzvané ztracené generace. Tu budou tvořit mladí lidé, kteří se neuchytili na trhu práce a ztratili veškeré naděje, že budou kdy schopni pracovat a vydělat si na slušné živobytí.

ILO předpokládá, že míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi by se mohla do konce letošního roku vyšplhat až asi na 13,1 procenta. S mírným zlepšením organizace počítá v příštím roce, kdy se míra nezaměstnanosti ve zmíněné věkové kategorii může snížit na 12,7 procenta.

Organizace rovněž zjistila, že nezaměstnanost mezi mladými na problémy v ekonomice reaguje mnohem citlivěji, než nezaměstnanost mezi dospělými. ILO v této souvislosti upozorňuje, že až nastane na trhu práce oživení, pocítí zlepšení nejprve dospělí. Mezi mladými se situace na trhu práce zlepšuje s určitým časovým odstupem.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…