Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Nezaměstnaných rekordně přibývá. Šanci mají pokladní a uklízečky

Mytí oken - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mytí oken - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Nezaměstnanost v loňském prosinci se v Česku zvýšila na 8,2 procenta z listopadových 7,7 procenta. Bez práce tak bylo ke konci roku 596 833 lidí, tedy o zhruba 31 500 více než o měsíc dříve. Důvodem růstu nezaměstnanosti bylo hlavně postupné ukončování sezonních prací na venkově a v menších obcích. Výsledek odpovídá odhadům analytiků.

"V prosinci částečně pomohlo teplotně nadprůměrné počasí, díky čemuž v řadě případů pokračovaly stavební práce nad běžný rámec. I díky tomu nebyla nezaměstnanost ještě vyšší," uvedl ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu Karol Piovarcsy.

Trh práce ovšem podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška podle všeho začíná opatrně reagovat na odeznívající recesi a navíc, problém nezaměstnanosti možná začíná být podle něj ve společnosti vnímán jako méně akutní. "Vrchol v podílu nezaměstnaných je přesto teprve před námi. Nastane v souladu se sezónními trendy v lednu," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Mírně pozitivní vývoj tak lze očekávat podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka až ve druhé polovině letošního roku. V zimních měsících může podle něj počet uchazečů o zaměstnání přesáhnout 600 tisíc.

Podle analytika Raiffeisenbank Václava Frančeho citelné zlepšení nastane dokonce až ekonomika začne růst alespoň tříprocentním tempem. "To ale pravděpodobně ještě tento rok nebude," uvedl.

Kde jsou místa

Volná místa podle pracovního úřadu nabízeli zaměstnavatelé nejčastěji ve službách, obchodu, pohostinství, ostraze nebo administrativě.

Zájem byl ale i o organizátory konferencí a uchazeče s technickým vzděláním jako svářeče, soustružníky nebo zámečníky. Poptávka byla i po řidičích a uklízečích. 

Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí ČR pod evropský průměr. S mírou 6,4 procenta je země o 4,5 procentního bodu pod průměrem EU.

Z celkového počtu nezaměstnaných bylo 583 081 lidí v prosinci schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání. Počet volných pracovních míst se ale proti listopadu snížil o 2323 na 35 178.

Na jedno volné místo tak v současné době připadá 17 uchazečů, uvedl pracovní úřad. Podle něj se nejvíce lidí uchází o jedno místo na Karvinsku, a to téměř 81. Více než 50 lidí připadá na jedno místo i v okresech Bruntál, Brno - město a Hodonín.

Střední Čechy versus Bruntálsko a Mostecko

Do evidence úřadu se v posledním měsíci roku nově nahlásilo 59 633 lidí bez práce. V porovnání s listopadem jich bylo o 8798 více. Novou práci získalo 12 661 lidí, přičemž téměř dva tisíce z nich ji našlo prostřednictvím pracovních úřadů.

V seznamu nezaměstnaných úřadům ke konci roku meziměsíčně zhruba o 400 ubylo i absolventů škol. Bylo jich na 39 546 a na celkové nezaměstnanosti se podílí 6,6 procenta.

Z hlediska okresů byla v prosinci nejnižší nezaměstnanost v Praze-východ (3,5 procenta), Praze-západ (4,3 procenta) a Mladé Boleslavi (4,7 procenta). Naopak nejvyšší byla na Bruntálsku, a to 14,3 procenta. Více než dvanáctiprocentní nezaměstnanost hlásí i okresy Most, Ústí nad Labem a Karviná.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...